I když Botswana patří k nejbezpečnějším i nejbohatším zemím Afriky, Češi toho o ní moc nevědí. Možná proto, že nemá moře. A to běžný český turista tvrdě vyžaduje! Tento handicap je ale na druhé straně vyvážen množstvím přírodních krás v četných národních parcích plných zvěře. Zoologové odhadují jejich počet na několik milionů!
Nosorožce málem vyvraždili kvůli fámě
Proto sem často míří i ti, co touží na vlastní oči vidět volně žijící tzv. Velkou pětku. To znamená lva, nosorožce, leoparda, slona a buvola. „Záruka“, že je během pár dní spatří, bývá hodně vysoká, některé cestovní agentury to i garantují!
Léta byl problém s nosorožci, téměř je vyhubili pytláci kvůli pověře, že jejich kel má zázračné účinky a dokáže chránit před smrtí. Té věří hlavně v Číně, kam je nejčastěji pašovaly organizované gangy, než kromě ochranářů zasáhly ozbrojené vládní složky.
Ochrana a ostraha přinesly ovoce. Počty nosorožců se zvyšují, i když nejde o stohlavá stáda. Nejhůř se z pětky „shání“ leopard – ve dne spí na stromech, za kořistí vychází v noci.
Spoustu věcí je třeba řešit s předstihem
Úplně nejpočetnější je v Botswaně populace slonů, hlavně v rezervaci Chobe. V době sucha tam ale nejsou sami, do těchto končin míří houfy dalších zvířat. V bezodtokových pánvích, kde se drží voda, přežívají a chrání mláďata. Poblíž se nachází delta řeky Okavango.
Za ní pak oblast solných pánví (vypadají jako sněhobílé planiny) i vyschlá jezera Naxi a Makgadikgadi, kde dochází od března do dubna k migraci obřích stád zeber.
Obě mají statut národních parků, pro jejich návštěvu platí striktní pravidla. Musí se dojednat předem a zaplatit vstupné (to se týká i všech ostatních), aby počty turistů nenarušily pocit jedinečnosti zážitků z opravdové a nefalšované divočiny.
Stejně tak je „regulováno“ ubytování. Je třeba ho rezervovat dost dlouho dopředu – bez ohledu na to, jestli jde o kemp, nebo naopak o luxusní apartmán. Výškové budovy tu takřka neexistují.
Gaborone vyrostlo za tři roky
Výjimkou je hlavní město Gaborone, ale ani tam jich není moc. Vzniklo během tří let a hlavními kritérii byly zdroj pitné vody, výhodná poloha i dobré vlakové spojení do dalších metropolí – Harare v Zimbabwe a Kapského města v Jihoafrické republice.
Navíc má většinu roku velmi slunné podnebí. Jde o hospodářské, politické a kulturní středisko státu, kde je národní muzeum, univerzita a pochopitelně letiště.
Řeka mizí v poušti
Za vidění určitě stojí přírodní ráj tvořený řekami, lagunami, ostrovy a lesy těsně před koncem toku řeky Okavango. (Ta se nevlije do moře, jak bývá obvyklé, ale pohltí ji nemilosrdný písek pouště Kalahari.) A také mnohá místa, opředená bájemi.
Hlavně tajemné, mystické kopce Tsodilo Hills, posvátné sídlo původních obyvatel, Křováků.
Jejich duše zde prý stále přebývají. Jsou tu i proslulé skalní malby.
Ochutnat můžete červy i housenky
Místní hodně jedí obilninu čirok, z její mouky vaří (přidáním vody či kyselého mléka) výživnou kaši bogobe. Dávají si ji k snídani, obědu i večeři s různými doplňky – rajčaty, sušenou rybou atd. Kdo ji ze zvědavosti ochutná, zjistí, že není vůbec špatná…
Domorodci jedí také lanýže, červy i housenky! Turisté se ale těchto experimentů nemusí obávat, mohou si pochutnat na zvěřině, hovězím, pštrosím a exotickém žirafím mase.