Komorský svaz, nacházející se v Mosambickém průlivu, se stal turisticky populárním díky knižnímu i filmovému bestseleru Firma, kde byl představen jako daňový, ale i odpočinkový a dovolenkový ráj. Kousek od něj leží v nádherné laguně malé souostroví Mayotte. To pod Komorské ostrovy sice spadá geograficky, avšak politicky patří Francii.

První, co turista po příjezdu zaregistruje, je vzduch opojně vonící po různém koření, jež se tu ve velkém pěstuje. Vliv země galského kohouta je patrný i v tom, že se zde platí eurem, což je pohodlné. Změnu administrativního statusu z francouzského zámořského společenství na francouzský departement si před lety přála drtivá většina místních, a tak se Mayotte (mapa) stalo v roce 2014 nejvzdálenějším regionem EU.

Mayotte

Korálový útes láká potápěče

Mayotte nabízí unikátní přírodní krásy, nacházející se na dvou ostrovech – větším Grande Terre (místně Mahoré), menšímu se říká Pamandzi neboli Petite Terre. Asi největší atrakcí je průzračná laguna, již lemuje a zároveň chrání korálový útes.

Ten je téměř 160 kilometrů dlouhý a bývá častým cílem potápěčů, kterým nevadí občas bouřící Indický oceán. Jsou tu rovněž malé domorodé půvabné vesničky.

podmořský život na Mayotte

Můžete se vykoupat s delfíny

Míří sem často i příznivci Petrova cechu, ve vodě se totiž prohání 600 druhů ryb, ale ne všechny je povoleno lovit. Populární jsou cesty výletními loděmi, ty denně vyplouvají z metropole Mamoudzou. Čas od času zastaví, aby si turisté užili koupání s delfíny.

Mayotte si také vysloužilo přezdívku „ostrov parfémů“. Na plantážích se totiž ve velkém pěstuje skořice, vanilka i rostlina kananga, jejíž květy jsou velmi ceněné při výrobě voňavek.

Mayotte

Floristé jsou tady v sedmém nebi

Našince budou pochopitelně asi nejvíc zajímat pláže. Nejproslavenější i nejkrásnější je Moya na Petite Terre, považovaná za perlu celé Komorské oblasti. Poté, co mají tělo náležitě bronzové a koupání je už přestane bavit, vydají se mnozí dovolenkáři do vnitrozemí.

pláž na Mayotte

Povrch je mírně zvlněný, nejvyšší horou je Bénara (660 m). Díky tomu, že je Mayotte dost izolované, roste tu spousta květin, které jinde nenajdeme, například jeden z druhů orchidejí.

S trochu štěstí lze při procházce spatřit v korunách stromů odpočívajícího lemura. V létě pak do laguny připlouvají velryby, aby zde vyvedly mladé.

lemur na Mayotte

Na Mayotte žijí i potomci otroků

Úplně jiným, ale rovněž jedinečným zážitkem  je návštěva některé z místních restaurací. Zdejší gastronomie je typická sladkokyselou chutí, kuchaři však rádi experimentují. Když přijdete druhý den a dáte si stejné jídlo, může chutnat úplně jinak!

Zajímavé je složení místních obyvatel, najdeme mezi nimi arabské osadníky ze Shirazu (stejně se jmenuje výtečná odrůda vína), potomky afrického původního kmene Kafrů, Makoaů, otroků z východní Afriky. Žijí tu i Sakalavové, přistěhovalci z Malajsie.

jezero na Mayotte

Část jich ovšem přišla také z Indonésie, najdeme tu potomky francouzských kolonistů. Společnou mají srdečnost a smlouvání na trhu, které ale berou s úsměvem.

m04