Do Itálie se jezdí především za sluncem zalitými plážemi, temperamentními Italkami a jednou z nejvyhlášenějších světových kuchyní. Již brzy ale všeobecně oblíbená destinace nabídne kontroverznější chuťovku než al dente těstoviny s delikátním olivovým olejem. V rodišti Benita Mussoliniho totiž vzniká Muzeum fašismu.

Brány otevře za tři roky

Městečko Predappio v současnosti udržuje dům, ve kterém se fašistický diktátor narodil, společně s jeho hrobkou. Plánované Muzeum fašismu má být situováno v tamním Domě fašismu, postaveném v roce 1930 prý na přání samotného Mussoliniho. Realizace projektu má vyjít na 135 milionů korun a první návštěvníci mají překročit práh začátkem roku 2019.

hrobka Benita Mussoliniho

O vzniku muzea se v Itálii uvažovalo již v devadesátých letech, kontroverzní plán ale nebyl schválen. Také současný projekt vzbuzuje obavy z oslav Hitlerova spojence. Mussoliniho domovské město totiž již dnes navštěvují tisíce obdivovatelů a neofašistů. Především v době výročí jeho narození a úmrtí tak některým podnikavým obyvatelům díky tomu kvete obchod s tematickými turistickými suvenýry v podobě obušků, kalendářů a „Duceho“ bust.

Muzeum fašismu vznikne v rodišti Benita Mussoliniho

Pomůže Muzeum fašismu prolomit tabu?

Starosta města Giorgio Frassineti ale vyvrací četné obavy a nabízí jiný úhel pohledu: „V Itálii máme tendenci spojovat výraz muzeum s určitou formou oslav, smyslem našeho projekt ale v žádném případě není oslava fašismu či Mussoliniho. Proto jej raději označuji jako výzkumné a dokumentační centrum.“ Muzeum fašismu by podle něj naopak mohlo městu pomoci zbavit se nálepky shromaždiště přívrženců hnutí a proměnit jej v místo seriózního výzkumu a reflexe.

Muzeum fašismu v Predappiu, rodišti diktátora Mussoliniho

Zastánci projektu jsou toho názoru, že pomůže pochopit složité období italské historie. A současně rozbít desítky let trvající tabu pro zemi, která se snažila vyrovnat s jedním z nejtemnějších momentů své minulosti. Ať už se přikloníte ke kterémukoli názoru, jedno je jisté! Návštěva tohoto muzea v Itálii bude jistě nevšedním zážitkem.

Predappio je rodištěm Benita Mussoliniho