Mini ostrůvek Aruba (měří jen 30 km na délku a 9 km na šířku) leží přibližně 24 kilometrů od Venezuely, administrativně spadá pod Nizozemské království. Přesto jde o turistickou „velmoc“, nejvíc sem jezdí pochopitelně Holanďani.

Bílé pláže střídá panenská příroda

Terén je rovinatý. Nejvyšší vrchol Jamanota má jen 189 metrů, Petřín je proti němu velehora. I na tak malém území si lze užít skvělou, pestrou a nezapomenutelnou dovolenou. Nejen díky koupání v azurově modrém moři či povalování na čistě bílých plážích, jako jsou Palm Beach a Eagle Beach, ale také díky nádherné a panenské tropické přírodě.

ostrov Aruba

Podle názoru psychologů zdejší prostředí působí léčivě na psychické poruchy. Má však blahodárný vliv na celý organismus, možná tu „úřaduje“ nějaké záhadné fluidum. Každý, kdo odsud odjíždí, totiž tvrdí, že si tady „nabil baterky“ na maximum.

Aruba

Nadšeni jsou golfisté i potápěči

Zhruba 20 procent ostrova Aruba zabírá národní přírodní park Arikok, kde je krás asi nejvíce. Atrakcí je i vulkanický útvar Hooiberg.

vulkanický útvar Hooiberg

Aby se turisté nenamáhali, vedou na vrchol schody. Že je shora překrásný výhled na celý ostrov, není třeba dodávat.

vulkanický útvar Hooiberg

Arubané myslí ovšem i na to, aby turisté měli zábavu i sportovní vyžití. Jsou tu krásná golfová hřiště, pro děti (ale nejen pro ně) obří vodní park Morgans Island, největší v Latinské Americe.

Průzračná voda při pobřeží umožňuje šnorchlování či potápění, díky větru, který od moře neustále silně vane, zde mají ideální podmínky milovníci windsurfingu.

pláž na Arubě

V pevnosti sídlí muzeum

Za zábavou se chodí do metropole Oranjestad, postavené v holandském koloniálním slohu, kde to žije ve dne v noci. Koktejly z exotického ovoce smíchané nejčastěji – jak jinak – s výtečným karibským rumem tečou proudem.

metropole Oranjestad

Míří sem ale i příznivci historie a umění, ti zase ocení archeologické a numismatické muzeum či Museo Arubano, umístěné v zrekonstruované pevnosti Fort Zoutman.

Museo Arubano ve Fort Zoutman

Džípem dojedete nejen k majáku

I když je Aruba dost malá, neznamená to, že na ní není co poznávat. K tomu je ideální najmout si terénní vůz a projet všechna zajímavá místa, například půvabný maják California či ruiny mlýnů Bushiribana, jež jsou pozůstatkem zlaté horečky.

maják California

Ta proběhla v devatenáctém století, ale trvala krátce. Za podívání stojí i kaple Alto Vista a přírodní most Natural Bridge, který měří 30 metrů a vyčnívá 8 metrů nad hladinu moře.

most Natural Bridge

Ve vnitrozemí najdeme stezky pro pěší, cyklisty, ale i jezdce na koních. Při projížďce či procházce lze najednou, jako zničehonic, narazit na písečné duny nebo na celé pláně kaktusů. Častým cílem je útvar Natural Pool neboli Přírodní jezírko.

Natural Pool na Arubě

Aruba uchvátí i podmořským životem

Jinou atraktivní možností je najmout si jachtu a vydat se kolem pobřeží ostrova Aruba. Je tu spousta vraků – německá nákladní loď Antilla, dlouhá téměř 122 metrů, je největší v Karibiku.

Potopila se v roce 1945, kdy Němci během 2. světové války vtrhli do Nizozemí. Zvlášť tajemně a trochu strašidelně působí při nočním ponoru. Je tu ale také záhadně potopený letoun či torzo Mi Dushi, 70 let staré dánské rybářské lodi.

Bohatý podmořský život si však můžete prohlédnout i z lodi s proskleným dnem nebo z ponorky, kde lze pod hladinou pozorovat barakudy, rejnoky a vzácné zelené morény.

pláž na Arubě