Navštívit Vietnam je jedno z nejlepších rozhodnutí, která můžete učinit. Je to překrásná země, kde si na své přijde opravdu každý. Je to země hor, rýžových teras, skvělého jídla, bohaté historie a krásných pláží. Vietnam je „dlouhá nudle“, a proto vás pro začátek budeme inspirovat a lákat k návštěvě severního Vietnamu. 

1/ Dechberoucí rýžové terasy

Návštěva Vietnamu nebude kompletní, pokud nenavštívíte horské město Sapa (mapa). Je to hlavní město provincie Lao Cai, leží v nadmořské výšce 1600 metrů. Samotná Sapa je plná obchodů, restaurací, hotelů a turistů. Zároveň je turistickou základnou, v níž si domluvíte aktivity v okolí. Především v centru najdete dobré restaurace a můžete si nakoupit suvenýry.

Ze Sapy lze krásně vidět do údolí, a proto si – v případě hezkého počasí – sedněte na terasu a kochejte se krásou okolní přírody. Vesnice a rýžové terasy můžete objevovat na pronajaté motorce a nebo si domluvíte treking s místní průvodkyní.

Nejlepším obdobím pro návštěvu Sapy je září a říjen, kdy jsou rýžové terasy připravené ke sklizni. Od listopadu do února v Sapě panují nízké noční teploty a rýžové terasy můžou být zahalené v mlze. Přesto se vyplatí je navštívit.

město Sapa

2/ Různé etnické skupiny

V celém Vietnamu je 54 různých etnických skupin. V horském distriktu Sapa žije pět z nich. Každá se liší oblečením, životním stylem, zvyklostmi a způsobem farmaření. Kolem Sapy je několik malých vesnic, v nichž jednotlivé menšiny žijí zvlášť, v některých vesnicích dokonce společně.

Pro turisty je hlavním rozlišovacím znakem barva a styl oblečení. Jednotlivé etnické kmeny se od sebe odlišují také jazykem, historií, vedením domácnosti, způsobem přístupu k manželství a nakonec i k pohřbu.

Největší etnická menšina, která se přibližně před 300 lety přistěhovala z Číny, je se jmenuje H’mong. Kromě H’mongů potkáte ještě další čtyři menšiny – Red Dao, Tay, Xa Pho a Giay. Všechny se potkávají na trhu ve městě Sapa, kde turistům prodávají své zemědělské produkty nebo řemeslné výrobky.

severní Vietnam

3/ Vynikající vietnamská kuchyně

Češi si zamilovali vietnamské jídlo, o čemž svědčí spousta článků, restaurací a také kulinářských akcí. Ale nic se nevyrovná tomu jíst přímo ve Vietnamu, zažít místní stolování, kulinářskou kulturu a ochutnat originální recepty s místními ingrediencemi.

Snad všichni cestovatelé se shodnou na tom, že vietnamské jídlo je jedno z nejlepších na světě. Jídlo také pro Vietnamce představuje možnost strávit čas společně s rodinou a je hlavním prvkem oslav a svátků. Vietnam je dlouhá země a jídlo se liší podle klimatu a tradic. Při společném stolování bude stůl plný zeleniny, masa, nudlí, bylinek a rýže.

Vietnamské jídlo je takové „tapas“, kdy nemáte jeden talíř s konkrétním jídlem, ale máte před sebou několik jídel a naberete si to, na co právě máte chuť. Vietnamské jídlo není náročné na přípravu a cílem kuchařů je zachovat ingredience co nejčerstvější. Nejlepší zprávou na závěr je to, že vietnamská kuchyně je často považována za jednu z nejzdravějších na světě.

vietnamské jídlo

4/ Jeden ze sedmi přírodních divů světa

Zátoka Halong Bay (také Ha Long Bay) se nachází v Tonkinském zálivu (mapa) v severovýchodní části vzdálené 170 km od hlavního města Hanoj. Zátoka zahrnuje více než 1600 vápencových ostrovů a ostrůvků, které různě vystupují z moře a vytvářejí nezapomenutelný a krásný zážitek. Není divu, že je Halong Bay vyhledávaným turistickým místem. Zátoka byla v roce 1994 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO a v roce 2012 zařazena mezi sedm přírodních divů světa.

Se zátokou je spojena legenda. Halong doslovně znamená „zátoka sestupujících draků“. Legenda praví, že v dávných dobách, kdy vietnamský lid bojoval proti nepříteli přicházejícím po moři, císař Jade poslal Matku draků a její děti přímo na Zemi. Na nepřátele pak z tlamy chrlily oheň a smaragdy, které se roztrousily po celém moři a vytvořily obranné zdi. Postupem času se smaragdy proměnily v ostrovy a ostrůvky různých velikostí a tvarů. Po bitvě zůstala Matka draků a její děti na Zemi a v lidském těle pomáhaly lidem s výstavbou, chovem zvířat a rekultivací země.

zátoka Halong Bay

5/ Nejlevnější pivo na světě

I když nejste pivaři, tak musíte zažít pivní atmosféru a ochutnat nejlevnější pivo na světě. Nečekejte luxusní a prostorné sezení, ale hezky se usadíte na malých plastových stoličkách a budete společně s ostatními sedět namačkaní vedle sebe. Je to tu přeplněné, hlučné, malé a špinavé, ale zaručeně autentické. Je opravdovým zážitkem sednout si a sledovat mladé lidi a jejich pivní kulturu. Místní točené pivo stojí přibližně 7 Kč!

Jejich výčepní pivo je lehké (3-4% alkoholu), světle žluté barvy a je z 50 % vyrobeno z rýže. Vzhledem k tomu, že pivo je bez konzervačních látek, musí být spotřebováno do 24 hodin. Pivo má zvláštní, nepopsatelnou chuť. Opravdoví milovníci piva budou postrádat vychlazenou Plzničku, ale místní pivo se holt musí ochutnat.

Nejlepší pivní atmosféru zažijete v Hanoji na místě zvaném Bia Hoi (roh ulic Luong Ngoc Quyen a Ta Hien). K pivu si můžete objednat vietnamské tapas, tj. malé porce smaženého jídla, anebo si můžete ve vedlejší ulici ugrilovat maso na stole.

popíjení piva na ulici

6/ Procházka po hlavním městě

Hanoj je kulturním centrem Vietnamu, má bohatou historii a zaslouží si vaši pozornost. I když to je velké město, stačí vám jeden až dva dny na návštěvu toho nejlepšího. Hned ráno můžete zavítat do Ho Či Minova mauzolea, kde leží nabalzámovaný kultovní vůdce známý jako „strýček Ho“. Je to také místo, kde Ho Či Min v roce 1945 přečetl Deklaraci nezávislosti Vietnamu.

Ho Či Minovo mauzoleum

Cestou se projdete kolem Leninova parku, kde kromě velké sochy Lenina a poletujících motýlů nenajdete nic zajímavého. K přepravě využijte místní taxi kolo a nechte se svézt k další památce – Chrámu literatury. Je to první národní univerzita z roku 1070, která si navzdory válkám a přírodním katastrofám zachovala svůj starověký architektonický styl. Jména úspěšných absolventů najdete vyrytá na kamenných želvách.

Chrám literatury

Za střed Hanoje bývá považováno Jezero navráceného meče, které je perfektním místem pro relax a odpočinek. Na jedné straně stojí Želví věž a na druhé se po krásném červeném mostě dostanete do Chrámu nefritové hory.

Jezero navráceného meče

Neodmyslitelnou součástí návštěvy Hanoje je Stará čtvrť, která je také ideálním místem k ubytování. Uličky mají téměř tisíciletou historii a ve 13. století patřila každá z těchto ulic jednomu řemeslu. Dodnes se některé podle toho jmenují. Jestli vám po celém dni chybí kulturní zážitek, jděte se podívat na vodní loutkové divadlo.

Stará čtvrť

7/ Návštěva lokálního trhu

Vietnamský trh najdete v každém městě a v každé vesničce. Není to nic pro pedanty a hygienychtivé povahy. V Česku máme farmářské trhy, kde je vše voňavé, hezky vyrovnané, hlídané a podle pravidel. Ve Vietnamu je to naopak! Tamější trh nabízí vše – maso, ryby, zeleninu, domácí tofu, nudle, rýži, exotické ovoce, brouky, ochucovadla, smažené výrobky, domácí sladkosti, mořské příšerky, vajíčka atd.

Místní vystavují své produkty na kolech nebo přímo na zemi. Jednoduše si ráno vyberou místo, kde pak nabízejí svoje zboží. Můžete zde nakoupit a ochutnat skvělé exotické ovoce a nebo si dát něco dobrého k snídani. Lidé jsou milí a rádi vám dají některé věci ochutnat.

trh ve Vietnamu

8/ Romantická plavba

Většina turistů se z hlavního města Hanoj přesouvá do středu Vietnamu – do města Hue. Jestliže máte dva dny k dobru, navštivte cestou malou oblast Tam Coc, která leží přibližně 90 kilometrů jižně od Hanoje v provincii Ninh Binh (domov dynastie Tran) a 7 km od města Ninh Binh.

Tam Coc (mapa) v překladu znamená „tři jeskyně“, jedná se o vyhledávanou romantickou oblast, kdy se na lodi plavíte mezi rýžovými poli, skalními útvary a proplouváte vápencovými jeskyněmi. Skalní útvary, jeskyně, voda a krajina dělají z Tam Cocu populární dvojče známé zátoky Halong Bay.

Nejlepším obdobím pro návštěvu Tam Cocu je konec května až konec června, kdy obrovská rýžové pole podél řeky Dong Ngo začnou měnit barvu ze zelené na žlutou.

oblast Tam Coc

9/ Rýžová zmrzlina

Vietnam je plný skvělého jídla, ale v horkém a vlhkém počasí není nic lepšího než zmrzlina. V Hanoji, cca 100 metrů jižně od Jezera navráceného meče, najdete místní zmrzlinové a nanukové ghetto. Jmenuje se Kem Trang Tien a není lehké na ně narazit.

Nezoufejte a raději sledujte místní lid s nanukem v ruce. Najednou se ocitnete v garáži, kde postává hodně Vietnamců a všichni si pochutnávají na nanuku nebo kopečkové vanilkové zmrzlině. Nenechte si ujít nanuk s příchutí rýže.

zmrzlinář ve Vietnamu

10/ Pokousání opicí

Vietnam je exotická země a místní obyvatelé se rozhodli přivézt makaky a vytvořit tak další turistickou atrakci – tzv. Opičí ostrov. Ten se nachází kousek od ostrova Cat Ba, odkud se vydáte na výlet do zátoky Halong Bay. Při cestě zpátky na ostrov Cat Ba vám loď zastaví na pláži, kde volně pobíhají opice a nechávají se krmit nebo vybírají odpadky z koše. Vůbec se vás nebojí a nemají problém na vás skočit a vzít si cokoliv, co se jim bude líbit.

opice v severním Vietnamu

Ani nevíte jak a už je vyprovokujete k agresivní akci a pokousání. Bohužel pokousání opicí je opravdu časté a jestli můžete, držte se od nich dále. Co ale stojí za to, je výšlap nahoru a výhled na ostrov.

Opičí ostrov

A to by pro dnešek mohlo stačit. Severní Vietnam není nezajímavou destinací, co myslíte?