Do jihoafrické Namibie se nejezdí opalovat na pláže, protože tu žádné nejsou, stejně jako moře. Přesto si na návštěvnost stěžovat nemůže, má totiž jiné přednosti.

Kdysi bývala německou kolonií a je to dodnes patrné. Třeba ve stravování, kde se těší oblibě sýry z kozího mléka, chřest ze Swakopmundu, nejoblíbenějšími moučníky jsou jablečný závin a schwarzwäldský třešňový dort. Jinak se ale maso (hovězí, kuřecí a rybí) upravuje tradičním způsobem, opékáním na otevřeném ohni. Oblíbená je i houba omajowa, jež vyrůstá po období dešťů na mraveništi.

Luderitz

Tuny písku vypadají jako kopce

Největší atrakcí Namibie jsou písečné duny, zejména v okolí Sossusvlei, což je ohromná mělká pánev, kde se tyčí do výšky až 200 metrů nad okolím.

Namibie

Jsou považovány za nejmalebnější i nejstarší svého druhu na světě. Přírodních rarit tady ale najdeme mnohem víc.

Kokerboom Forest

Například rostlina Welwitschia mirabilis (Welwitschie podivná), která přizpůsobila svůj tvar místním drsným podmínkám, či jedny z největších vodopádů v Africe – Ruacana Falls na řece Kunene.

Ruacana Falls

Jsou volně přístupné, neplatí se žádné vstupné a lze se kochat jak z výšky nad nimi, tak zdola, ze chřtánu pod nimi. Nejvyšší stav vody mají v březnu a dubnu, burácení je pak slyšet už z daleka. Na jihu jsou zase fantastické skalní útvary Messum Crater.

Messum Crater

V kaňonu uslyšíte božské ticho

V období sucha stojí navštívit národní park Etosha (v překladu Místo přeludů). Tam jsou totiž napajedla s vodou pro zvěř, která se sem vždy soustředí.

lvíčata

Dají se tu vidět celá stáda žiraf, zeber, slonů, nosorožců, ale i velké šelmy (lev, levhart, gepard); hnízdí či poletuje tu 300 druhů ptáků.

Etosha

K nejnavštěvovanějším místům Namibie dále patří Fish River Canyon (po Grand Canyonu druhý největší na světě). Je přírodního původu, na délku měří 160 kilometrů, hluboký je více než 500 metrů a široký je na některých místech až třicet kilometrů. Vyznačuje se klidem a tichem, to by se dalo krájet.

Fish River Canyon

Hlavní město Namibie vás překvapí čistotou

Úplným opakem je rušná metropole Windhoek, plná zábavy. Různorodá populace a směs kultur, které se tu střetávají, od německé až po domorodou, ji k tomu přímo předurčují. Zajímavým rysem hlavního města Namibie je koloniální architektura v germánském stylu.

metropole Windhoek

Je velice čistá, na africké poměry téměř sterilní, leží na náhorní plošině, takže slouží navíc jako výchozí místo k pořádání safari či různorodých výletů.

Namibie

Sloni se prohánějí zejména v Mudumu

Velice zajímavé místo s neklidnou historií je Caprivi, přes 400 km dlouhý „jazyk“, zasahující i občas výbušné území Angoly a Botswany.

vesnice v Caprivi

Zmínku zaslouží národní parky v okolí, Bwabwata poblíž řeky Okavango a také Mudumu, kde je velká migrace slonů.

Namibie

Zvláštností je národní park Nkasa Rupara, největší formálně chráněná bažinatá oblast plná kanálů, lagun a ostrovů, mokřadů a močálů, kde roste maximálně rákos…

původní obyvatelé Namibie