Barma (neboli Myanmar), jejíž obyvatelé dlouhodobě čelili bídě, vojenské vládě i přírodním katastrofám, v posledních letech konečně zažívala cestovatelské žně. Tato asijská země bývá označována za jednu z nejtajemnějších na světě. Zároveň disponuje velkým počtem turistických lákadel. Nejvyhledávanější tamní aktivita však brzy ztratí hodně ze svého lesku. Sledování západu slunce mezi pagodami ve městě Bagan už bude možné pouze zespoda. Šplhání na chrámy bude totiž přísně zakázáno.

Pohled z výšky je k nezaplacení

Co si budeme povídat, pohled na památky a jejich okolí bývá z ptačí perspektivy prostě zajímavější. A co teprve kvalita fotografií. Možná už jste se také snažili zvěčnit na mobil panorama Dubaje plné mrakodrapů. Ale stačilo vyjet nějakých 148 pater a hned to bylo jiné kafe.

S nástupem selfie fotografií se „památkový šplh“ stal doslova fenoménem. Turisté předvádějí na často vysoce nestabilních a nebezpečných místech psí kusy ve snaze ulovit ten nejoriginálnější záběr. Chtějí zkrátka vytřít zrak stovkám přátel na sociálních sítích.

Příkladem za všechny budiž osmnáctiletý Andrej Ciesielski, který si v lednu vybral vskutku impozantní cíl a vyšplhal na jednu z pyramid v Gíze. Německý dobrodruh sice skončil v rukou policie, ale možná i vzhledem k současné komplikované turistické situaci v zemi faraónů byl záhy propuštěn.

Barma a její pagody

Ministerstvo se strachuje nejen o památky

To v Barmě by mohl brzy dopadnout hůř. Zákaz výstupů na pagody za jakýmkoliv účelem vstupuje v platnost 1. března 2016. Tím skončí každodenní rituál návštěvníků Baganu. Na sklonku dne stovky turistů a poutníků šplhaly k vrcholu, aby mohly spatřit pláň zdobící na 2500 buddhistických staveb zalitých zapadajícím sluncem.

Barmské Ministerstvo kultury přistoupilo k tomuto opatření především z důvodu ochrany památek považovaných v zemi za posvátné. Zároveň tím eliminuje riziko, že neopatrní turisté přijdou k úhoně. Navíc se lidé podle oficiálního vyjádření často chovali velmi nevhodně v souvislosti s místními kulturními tradicemi. Na významných národních památkách, které by Barma ráda viděla jako součást světového dědictví UNESCO, cizinci dokonce kempovali.

novic před Šweitigoumskou pagodou

Čeká turisty velké zklamání?

Naung Naung Han ze sdružení barmských cestovních kanceláří však sdělil, že všeobecně oblíbená aktivita bude v Baganu citelně chybět. Pohled na slunce zapadající za tisíci fascinujících staveb z vrcholu jedné z nich byl pro turisty nezapomenutelným, ba dokonce životním zážitkem. Teď je místo toho čeká nejspíš velké zklamání…

S tím souhlasí i předseda barmské turistické organizace Phyoe Wai Yar Zar a dodává: „Cestovní ruch je prostředkem, jak ukázat naše kulturní dědictví. Zavedení zákazu měnícího způsob zprostředkování našeho odkazu ovlivní podnikání v tomto odvětví. V loňském roce navštívilo Barmu téměř půl milionu turistů, což je například oproti roku 2011 dvojnásobek.

pagody v Baganu