Mnozí turisté v honbě za co nejoriginálnějšími snímky z míst, která navštíví, neváhají riskovat vlastní život. Výsledkem jsou smutné statistiky hovořící o úrazech, které leckdy končí i smrtí.  

Podle jisté americké společnosti v loňském roce zemřelo při pořizování populárních selfie fotografií více lidí než na následky útoků žraloků. A za poslední dva roky zaplatilo životem za pořizování exkluzivních záběrů nejvíce lidí – devatenáct z devětačtyřiceti – v Indii.

Letos už mají dvě oběti

Také letos už jsou v Indii hlášené smrtelné případy. Ve městě Násik se zabil student, který se během pikniku fotil na skále u přehrady a ztratil rovnováhu, a na svou lehkovážnost krutě doplatila i dívka, která uklouzla a spadla do moře při focení v turisty oblíbené bombajské pevnosti.

Zákaz selfie platí pro 16 oblastí

Proto také indické město Bombaj vyhlásilo zóny, kde si lidé – ať už místní nebo cizinci – v zájmu vlastní bezpečnosti pořizovat autoportréty, tedy selfie, nesmějí. Lokality se nacházejí především u moře v místech srázů a útesů, kde chybí zábradlí. Patří mezi ně například pláž Girgaum Chowpatty a promenáda Marine Dive.

pláž Girgaum Chowpatty

Kdo neposlechne, zaplatí pokutu

Tzv. no selfie zóny jsou viditelně označeny tabulemi s varovnými nápisy a podléhají častější kontrole policistů. Tomu, kdo zákaz poruší, hrozí pokuta ve výši 1200 rupií, což je v přepočtu necelých 500 korun.