Republika Palau existuje teprve od roku 1994, je jedním z nejmladších států na světě. Leží asi 500 kilometrů východně od Filipín v Tichém oceánu. Tvoří ji 26 větších a více než 300 dalších ostrůvků, v některých jsou „ukryté“ laguny, jakoby uzavřené bariérovým útesem. Obydlených je ale jenom jedenáct, k největším patří Babelthuap, kde je i hlavní město Ngerulmud.
Ženy byly vždy ve výhodě
Palau patří mezi tři země (s Lichtenštejnskem a Brunejí) s nulovým státním dluhem. Výjimečné je, že nedisponují žádnou armádou, záhadný je i vznik a původ.
První obyvatelé přišli pravděpodobně z Filipín, Indonésie, Nové Guineje a Polynésie, ovšem jisté to není. S určitostí se ví, že tu panovalo matriarchální společenské zřízení, ženy dědily vládu i společenské postavení, což rozhodně nebylo běžné.
Většinu masa na Palau snědí turisté
Domorodce živilo hlavně zemědělství, zvěře tady zase tolik nebylo, pěstovali hlavně hlízovité plodiny, kromě brambor i maniok a exotickou a pro nás neznámou taru.
Na nich je dodnes postaven jejich jídelníček, který je poněkud fádní. Maso místní moc nejí, ale turistům se podává, hlavně vepřové a drůbeží a pochopitelně i plody moře. To je ostatně všude kolem, takže se „zásobováním“ není problém.
Delfíni zabaví děti i dospělé
Jedním z větších ostrovů je Koror, jeho stejnojmenné město (má 11 200 obyvatel) bylo hlavním až do 7. října 2006 a dodnes je velmi navštěvované.
Pobřeží má vhodné podmínky k potápění, je tu i největší světové výzkumné zařízení pro turisty, kteří mají zájem o plavání a interakci s vycvičenými delfíny. Nachází se zde i spousta hotelů, restaurací, barů, prostě klasické turistické letovisko.
Pravým opakem je druhý největší ostrov, Babelthuap. Má rozlohu 400 km2, zabírá čtyřikrát víc území než všechny ostatní dohromady, ale zato človíčka aby na něm pohledal…
Převážnou část ostrova totiž tvoří hustá, mnohde neprozkoumaná džungle, kde jsou starodávné stezky. Ty spojují od světa odříznuté vesničky, úbočí bývají plná schodů a jakýchsi pyramid. Podle archeologů pocházejí z 2. století, původ zůstává tajemný.
Jsou tu velmi husté lesy, kopce, prostě pravý ráj pro dobrodruhy. I ti se ovšem mohou odměnit, na východní straně najdou čisté a prázdné pláže…
Sloužily monolity bohům?
Ty nejhezčí jsou ale jinde, na ostrůvku Ngaraard. Další, Ngarchelong, zaujme řadou čedičových monolitů. Podle legendy měly sloužit jako ochránci bohů, ale jisté to není. Historie Republiky Palau je prostě plná dosud neobjasněných záhad.
Raritou jsou vápencové i korálové ostrovy Rock Islands (je jich 400 a jsou chráněné). Většina z nich není trvale osídlena, jsou porostlé bujnou tropickou vegetací.
Suvenýry zde vyrábějí hlavně ze dřeva
Palau si oblíbili pěší turisté, co mají smysl pro krásu, ale i neobvyklé zážitky, jakými je putování hlubokými lesy a džunglí (raději s průvodci). Ti obvykle nabízí i typické suvenýry, hlavně velké kusy dřeva ve tvaru krokodýla, želvy nebo ryby.
Na nich jsou pestrými barvami zaznamenané staré legendy. Kupují se i sukně z trávy, vyřezávané masky a přívěšky z mušlí. I bez nich se ale na Palau nezapomíná…