Letošní mírná zima příliš nepřeje horským pobytům, mnohé rodiny proto plánují zajet na jaře s dětmi do ciziny na tzv. eurovíkend. Jedním z nejlepších tipů je zábavní park Tivoli v metropoli Dánska, Kodani. Jeho brány se – po zimním „spánku“ – otevřou 6. dubna 2016 v 11 hodin.

Je druhý nejstarší v Evropě, byl založen roku 1843, původně jako romantický park na pozemcích bývalého vojenského opevnění. Zprvu stál na periférii, ale jak se město rozrůstalo, měnilo se rozložení, dnes už je téměř v centru, kousek od Radničního náměstí (mapa).

Tivoli

Je plný květin i luceren

Lucerny a lampy (je jich tu 115 000!), schované často na stromech, tvoří neopakovatelnou atmosféru. Naleznete zde 32 restaurací – včetně luxusních – i pódium pro koncerty a divadelní hry. Tradicí jsou ty pantomimické (konají se už od roku 1874) a také artistická představení.

Občas na „prknech“ vystoupí i některá z hudebních superstar či skupin, stálé sídlo zde má pěvecký chlapecký sbor The Tivoli Boys Guard. Opravdu všudypřítomné jsou pak pestrobarevné květiny, jejich počet se těžko odhaduje, ale může jich být až půl milionu!

Tivoli

Původní název celého komplexu v Kodani zněl Tivoli & Vauxhall, což odkazuje na jména proslavených parků v Paříži a Londýně. Možná měl kdysi lákat návštěvníky, což už dnes rozhodně není třeba. Naopak, přichází jich stále víc, ročně i více jak čtyři miliony, pochopitelně hlavně o víkendech.

kolotoč v parku Tivoli

Kdo se bojí, nesmí do Tivoli!

Pro veřejnost jsou na ploše 250 x 350 metrů připraveny atrakce všeho druhu, od docela obyčejných kolotočů až po opravdu hrůzostrašnou horskou dráhu. Při jejich projektování se bralo se v úvahu, aby si na své přišly nejen (i nejmenší) děti, ale i jejich rodiče. To se podařilo dokonale – některé atrakce v Tivoli jsou tak drsné, že se na ně bojí i oni sami!

Najdou se tu však i historické exponáty, třeba nejstarší funkční dřevěná horská dráha světa. Její moderní varianta, Démon, je o hodně náročnější (nejen na žaludek). Měří 568 metrů, elipsy, co opisuje, jsou až sebevražedné. Má přetížení místy až 4G, kolo trvá 1,46 minuty.

horská dráha v Tivoli

Hodně odvahy vyžaduje jedna z novějších atrakcí s pravdivým názvem Volný pád. Při té se vyjede až do 40metrové výšky a potom samovolně padá dolů jen díky gravitaci. Ti, co to zkusili, sice tvrdí, že cítili srdce až v krku, ale většina z nich na to jde znovu!

Víkendovým zpestřením bývá ohňostroj

Do Tivoli ale míří, hlavně na jaře, kdy všechno kvete, rovněž senioři. Místo na kolotoč jdou na procházky, v okolí je mnoho krásných domečků jako z pohádky, jsou obklopené zelení.

Kodaň

Tivoli každým rokem otevírá brány koncem března či začátkem dubna (podle počasí) a zavírá koncem září nebo v říjnu (v roce 2016 to bude 25. září večer). Velice úspěšný a oblíbený je právě poslední týden, který nese název Halloween. Všude kolem jsou vydlabané tykve, prosvěcované sporým světlem svíček, čarodějnice a strašidla.

Tivoli

Za zmínku jistě stojí fakt, že každý páteční večer se pod širým nebem konají koncerty, jak rockové, tak i klasické hudby či baletu. Každý pátek a sobotu se ve 23 hodin spustí velký ohňostroj.

Tivoli v noci