Když se řekne Vítězný oblouk, každý si představí jen ten v Paříži, bez ohledu na to, že jich po světě existují desítky. Jeden z nejzajímavějších stojí v Lisabonu, hlavním městě Portugalska. Oficiálně se jmenuje Arco Triunfal da Rua Augusta a nachází se v severním křídle Obchodního náměstí (Praça do Comércio). Respektive tvoří přechod mezi ním a ulicí Rua Augusta.

Impulzem ke stavbě se stalo silné zemětřesení, které vypuklo 1. listopadu 1755 v 9:40. Po něm se rozpoutala vlna požárů a zkázu dokonaly vlny tsunami. Dodnes je považováno za jedno z nejničivějších v historii, padlo mu za oběť přibližně 60 000 lidí. Stejně citelné byly i materiální ztráty, včetně mnoha zbořených památek.

Původní monument se nikomu nelíbil

Vítězný oblouk se tak měl stát jednou z nových dominant Lisabonu. I když se začal stavět takřka ihned po katastrofě, podoba, kterou architekti představili, se lidem natolik nelíbila, že za dva roky padl pokyn k zboření. Odpor musel být značný, jinak by se přestavěl…

Teprve v roce 1873 začala nová výstavba podle projektu Veríssima Josého da Costy, tam šlo všechno jako po másle, dokončena byla už za dva roky.

Vítězný oblouk a socha krále Josého I.

Z terasy je parádní výhled

Na vrcholu oblouku v Portugalsku jsou velkolepé sochy, které vytvořil francouzský sochař Célestin-Anatole Calmels. Ty na fasádě jsou dílem Vítora Bastose, jenž má i mnoho dalších po celém městě. V oblouku zpodobnil slavné portugalské rodáky, např. Vasco da Gamu a další.

sochy na Vítězném oblouku

Na terasu vede výtah, citlivě umístěný tak, aby nijak nezasahoval do sousoší. Z ní je – jak jinak – jedinečný panoramatický výhled na celou portugalskou metropoli.

Náměstí zdobí jezdecká socha

Nepřehlédnutelné je náměstí Praça do Comércio, kterému se rovněž říká Terreiro do Paço (Palácové náměstí). Je ohraničeno třemi bloky budov a z jižní strany širokou řekou Tejo.

Zdejší dominantou je socha krále Josého I. Ten byl asi odpůrcem kultu osobnosti, protože odmítl stát modelem. Asi měl pocit, že pocty mají být posmrtné. Autorem sochy, která je – i s podstavcem – 14 metrů vysoká, je Joaquim Machado de Castro. Ten ji dokončil až v roce 1775.

socha krále Josého I.

Socha (je dodnes jediná jezdecká v zemi) tvoří téměř přesnou přímku s tzv. Cais das Colunas, dvěma sloupy z ušlechtilého mramoru, u nichž byly v přístavu vítány vzácné zahraniční návštěvy připlouvající po moři.

sloupy Cais das Colunas

Vítězný oblouk zve k návštěvě

Oblouk Rua Augusta je pro veřejnost otevřen denně od 9 do 19 hodin, vstupenka vyjde na 2,5 €. Děti do pěti let mají vstup zdarma. Uvnitř je stálá expozice s dobovými dokumenty i vyobrazeními – počínaje zemětřesením, konče realizací monumentu.

Pokud jde o výhled, ten je opravdu pestrý. Zahrnuje katedrálu Sé, hrad São Jorge, řeku Tejo i náměstí Rossio.

hrad São Jorge

Představu o síle ničivého živlu si každý může udělat například během návštěvy rozvalin kláštera Convento do Carmo, z něhož zbyly jen obvodové zdi.

klášter Convento do Carmo