Mosambik, dnešní republiku v jihovýchodní Africe, objevil v roce 1498 slavný mořeplavec Vasco da Gama, díky němu zde vládli Portugalci bezmála pět set let.

Země na březích Indického oceánu má za sebou bouřlivý vývoj a občanskou válku. I když nabízí špičkovou i exotickou dovolenou v divokém a nedotčeném koutu Afriky, zůstává chudou zemí. To má i své výhody, třeba ceny ubytování – v kempu jen 5 dolarů, v průměrném hotelu 20-30 dolarů za noc.

kostel v Mosambiku

Ochutnejte rybu stokrát jinak

Turisté po přistání v metropoli Maputo mají většinou reference a neomylně zamíří do zdejších restaurací. Tam si pochutnávají na vynikajících specialitách z ryb, místní kuchaři je umějí skvěle upravit s pomocí různých druhů koření.

Mosambik z letadla

Když se pak nasyceni vydají na procházku po městě, zjistí, že je co obdivovat, střetávají se tu tři různé kultury a styly.

trh v Mosambiku

Evropská s typicky koloniálním stylem, africká v zastrčenějších čtvrtích, v přístavu na ně dýchne zase kouzlo Orientu, prostě typická kosmopolitní atmosféra…

metropole Maputo

Potápěči míří na ostrov

Nicméně rozvoj turismu se nutně projevil na výstavbě vysokých moderních budov, které ne vždy zapadají do starosvětského rázu.

Maputo

Ovšem většina turistů stejně míří na pláže, těch Mosambik nabízí spoustu, s tak čistě bílým pískem, že z něj až bolí oči.

pláž v Mosambiku

Pochopitelně je na mnoha místech možnost potápění, třeba na ostrově Inhaca, nebo rybolovu. Jako zážitek se doporučuje účastnit se chytání divokého a chutného merlina.

potápění v Mosambiku

Jde to i bez obchodů a silnic

Ti, kdo mají rádi původní přírodu, zase navštíví souostroví Bazaruto Archipelago. To obdrželo status národního parku, který ho ochránil před civilizačními vymoženostmi. Nejsou tady nejen obchody, ale ani silnice, jen pláže, palmy, korálové útesy a moře.

loďka v Mosambiku

Častým cílem je i Ilha de Mocambique – území dlouhé pouze 2,5 km, mostem spojené s pevninou. V minulosti se tu obchodovalo se slonovinou, zlatem a otroky.

pevnost v Mosambiku

Zachovaly se zde islámské mešity, katolické kostely i paláce zbohatlíků. Tyto atributy se zasloužily o to, že je součástí Seznamu světového dědictví UNESCO.

Ilha de Mocambique

Mosambik nadchne také sportovce

Mosambik ovšem není jen zemí pro plážové povaleče, zaujme totiž také aktivní jedince a dokonce dobrodruhy.

most

Ti míří do vnitrozemí, které je dost hornaté a má ráz divočiny. Městečko Chimoio poblíž Zimbabwe je jakousi vstupní branou do krajiny Penha Longa, ideální pro treking.

vnitrozemí Mosambiku

Nedaleko leží další národní park Gorongosa, který je kombinací pastvin, lagun a zvěře, či město Gurúè, obklopené kopcovitou krajinou, kde se na úpatí pěstuje výtečný čaj. Ten pak lze ochutnat v některém z malých podniků s milou a usmívající se obsluhou.

vnitrozemí Mosambiku

Pro milovníky přírody je tu safari či divoká rezervace, kde žijí velká stáda slonů a buvolů, ale samozřejmě i další zvířata. Její návštěva se ale doporučuje raději s průvodcem…

národní park Gorongosa