Móda je dnes vnímána nejen jako styl oblékání, ale i jako umění. Na přehlídkách nejlepších návrhářů a značek často budí pozornost extravagantní modely. Kolébkou světové módy byla, je a asi navždy bude Francie.

Proto není možné začít povídání o módě a její historii nikde jinde. V sérii článků věnovaných kostýmům, kabelkám, botám a doplňkům se dozvíte, v čem se chodí v různých zemích světa – od Ameriky přes Německo až po Čínu nebo třeba Mongolsko.

francouzská móda

Paříž je domovem haute couture

Lidé se na světě liší v mnoha směrech a zrovna styl oblékání bývá zajímavý tím, jak moc jsou jiní. To, že centrem módního průmyslu je Paříž, ví asi každý a tam také začneme. Je i domovem řady nejznámějších módních domů – Dior, Louis Vuitton nebo Chanel.

kabelka od Chanel

Právě zde vznikl na začátku dvacátého století dnes už fenomén nazývaný haute couture. Ten označuje šití na míru za použití nejkvalitnějších látek pro velmi majetné zákazníky.

V překladu to také znamená „vysoké krejčovství“. Jeho patronkou vždy byla a zůstává Coco Chanel (na úvodním snímku), jež s ním prorazila. Za jejího působení ve světě módy fungoval i klub pod stejným názvem, který měl velmi přísné podmínky a mohli do něj patřit opravdu jen vlivní a bohatí.

Ti navíc museli jako „daň“ za nošení nejluxusnější módy odvádět peníze na charitu. Podobně to funguje i dnes, jen s rozdílem, že přibylo módních domů se statutem haute couture.

psaníčka od Chanel

I sem pronikla nedbalá elegance

Současnost je taková, že Paříž sice zůstává hlavní centrem módního průmyslu, ale oblékání lidí se změnilo. S novými domy přišly i nové trendy, ty kladou důraz i na pohodlí a nedbalou eleganci, nosí se nejnovější kolekce z New Yorku, Londýna či Milána. Francouzská móda je tedy nyní mnohem více kosmopolitní než dříve…

Metropole Francie je ovšem tak trochu výjimkou, v jiných částech či městech není pro lidi móda zdaleka tak důležitá jako právě tam.

nedbalá elegance v Paříži

Hlavnímu městu šlape na paty Lyon

I když se na slavném filmovém festivalu v Cannes každoročně sejde hromada celebrit a jednou z nejsledovanějších věcí na červeném koberci je právě jejich oblečení a róby, místní na módě nijak zvlášť nelpí. Jedním z mála měst, kde se lidé o ni víc zajímají, je Lyon.

Ten se vždy chtěl Paříži co nejvíc přiblížit. Není tu moc módních domů, ale lidé jsou styloví a sledují trendy, které z ní přichází, ta ovšem nadále zůstává nepřekonatelnou ikonou…

Francouzská móda má více tváří

Jiné to je na venkově, kde stále nosí své tradiční oblečení (jen při slavnostních příležitostech). Francie jinak nemá žádný národní kroj, každý region má svůj. Součástí každého je klobouk, který se ovšem tvarem místně liší. Ženy často nosí sukně zdobené květinovým vzorem

Zástupkyně něžného pohlaví mají vrozenou eleganci, díky níž můžou vyjít na ulici oblečené v pytli od brambor a stejně budou vypadat úžasně. Jak říkal klasik – každá francouzská žena má krok bohyně

tradiční francouzská móda na venkově