Do Karibiku jen na občanku? Ano! Martinik je totiž jedním z – nejvzdálenějších – regionů EU, takže se tu také platí eurem. Je součástí souostroví Malé Antily, má rozlohu 1128 km2, je 35,5 km široký a asi 80 km dlouhý.

Žijí zde převážně černoši, potomci otroků, které sem zavlekli Britové a Francouzi. Ti se o území dlouho přetahovali. Galský kohout zakokrhal nakonec vítězně a vládne tady od roku 1815. Domorodí indiáni si ostrov (mapa) moc neoblíbili, už Kolumbus jich po přistání našel jen hrstku.

Martinik v podvečer

Sopka svádí k výletu

Martinik je hornatý, tudíž neměl příznivé podmínky pro lov ani zemědělství. Banány, které se tu dnes pěstují společně s cukrovou třtinou, byly tehdy v těchto končinách neznámé.

Pitons du Carbet

Dominantou ostrova je aktivní vulkán Mont Pelée (1397 m). Když v roce 1902 naposledy vybuchl, zničil pod ním ležící hlavní město Saint Pierre a usmrtil 30 tisíc lidí. Mementem jsou zachovalé trosky divadla a muzeum s expozicí, dopodrobna líčící celou tragédii.

Dnes se sopečná aktivita pečlivě monitoruje a je možné na vulkán celkem snadno vystoupit. Ovšem ne všude, někde jsou svahy pokryty neproniknutelným deštným pralesem.

bývalé hlavní město Saint Pierre

Přístav zaujme balkony i pevností

Po této zkáze se pak metropolí stal bezpečný přístav Fort-de-France na západním pobřeží. Centrum tvoří úzké uličky, hodně budov se může pochlubit výstavnými balkony, překrásně zdobenými litinovým zábradlím. Kromě turistů tu najdete asi tak 100 tisíc obyvatel.

radnice ve Fort-de-France

Památek tady moc není, snad jen pevnost Fort Saint Louis a katedrála, obě ze sedmnáctého století. Ovšem svatostánek byl v roce 1890 zcela přestavěný, čímž ztratil historickou cenu.

Martinik oplývá dostatkem tichých míst

Město lze lehce projít pěšky, je tu rušný trh s řemeslnými výrobky, naopak oázou klidu jsou velké zahrady La Savane. Nechybějí muzea s ukázkami prací z koloniální éry. Naproti v širokém zálivu Baie de Fort-de-France se rozkládá klidnější zóna s hotely.

Le Marin z ledadla

Mezi hlavní odpočinková letoviska patří Le Marin a Sainte-Anne na jihovýchodě u zálivu Grande Anse des Salines, oblíbený je také mys Pointe du Bout s pláží Anse Mitan.

pláž Anse Mitan

Silvestra zde oslavíte v plavkách

Zmínku zaslouží pobřežní vesnička Les Trois-Îlets proslavená sobotními trhy na náměstí před kostelem i tím, že v něm byla v roce 1763 pokřtěna dívka, z níž se sňatkem s Napoleonem stala císařovna.

Martinik

Na ostrově Martinik je sice teplo po celý rok, ale hlavní sezóna je v zimě a na jaře. Od července do listopadu přichází období dešťů, ovšem nijak dramatické. Rozhodně nejde o průtrže mračen trvající několik dní, průměrně se teploty pohybují kolem 27 °C.

pláž na Sainte-Anne

Na své si přijdou také golfisté

I když je zemědělství pro rozpočet stále přínosem, začínají převažovat klady z cestovního ruchu, což turistům zaručuje špičkovou péči a služby. Na výběr je nepřeberné množství zájmových či sportovních činností – od golfu až po adrenalinové aktivity.

golfové hřiště na ostrově Martinik

Jsou tu luxusní hotely i penziony, vaří se klasická francouzská jídla i speciality kreolské kuchyně. Pro ni je typické marinované, pikantně kořeněné, hlavně drůbeží maso.

A mimochodem – každý rok v únoru se na Martiniku koná také proslulý karneval

karneval na Martiniku