Divoký a nespoutaný dodekanéský ostrov má všechno, co můžete od dokonalé dovolené v Řecku očekávat. Co prozatím naštěstí nemá, jsou davy turistů na každém kroku, přelidněné pláže a gyros přetékající hořčicí a tatarkou. Jako jednomu z mála dobře dostupných míst se mu podařilo zachovat autentickou pohostinnou atmosféru. Ale pozor – Karpathos je vysoce návykový, jedna návštěva nikdy nestačí. Proč?

Nejkrásnější pláž se jmenuje Apella

Na malém ostrůvku (mapa), který můžete po vlastní ose pohodlně projet křížem krážem, najdete přes 50 výstavních pláží. Každá je jiná, vybere si každý. Nejvyhlášenější je tyrkysová Apella s bílými oblázky, který byla roku 2003 zvolena nejkrásnější pláží Středomoří. Preferujete karibský styl, ale nechcete platit karibské ceny? Pak je pro vás jasnou volbou pláž Diakofti lemovaná růžovým pískem.

Milovníci tmavých pláží a skal najdou své útočiště obecně na východním pobřeží. Pokud se rádi koupete na Adama a Evu nebo jen preferujete naprosté soukromí, na Kato Lako a Iliontas můžete být i v hlavní sezóně jedinými návštěvníky. Co do krásy za ostatními rozhodně nezaostávají.

ostrov Karpathos

Olympos žije minulostí

Karpathos je posetý malebnými vesničkami. Terasovitě vystavěné Menetes je jako z pohlednice. Vyplatí se počkat, až zapadající slunce ozáří barevná stavení teplým světlem. Mesochori zase okouzlí bílými domečky jako z porcelánu. Pigadia je na hlavní město až netypicky malebná. Pobřežní promenáda zde ožívá s rozsvěcením luceren a nabízí nespočet taveren, barů a obchůdků s lokálními produkty.

Skutečnou perlou ostrova je ale maličká horská vesnice Olympos (někdy také Olymbos), která nabízí nejen nezapomenutelné výhledy. Jako byste se přenesli strojem času do minulosti. Karpathosané sem přesídlili z vnitrozemí už v šestém století, aby unikli pirátům a Saracénům. Dodnes zde vládne matriarchát a mluví se tradičním dialektem.

Babičky v krojích a pestrobarevných šátcích ale překvapivě dobře ovládají i angličtinu. Zpevněná silnice na severu ostrova byla dokončena teprve v roce 2013, proto neváhejte. Hrozí riziko, že místní keramiku, bylinky a vynikající tymiánový med časem vytlačí suvenýry z Číny.

ostrov Karpathos

Baziliky nadchnou nejen historiky

Jste-li milovníkem pohledných religiózních staveb, na ostrově Karpathos vás čekají žně. Maximální vzdálenost mezi dvěma kostelíky je pár set metrů, přičemž variabilita v jejich architektonickém ztvárnění a výzdobě je překvapivě široká.

Na své si přijdou i milovníci historie, na ostrově se nachází bezmála dvacet raně křesťanských bazilik z 5. století v různém stadiu rozpadu. Tu nejznámější, Agia Fotini, najdete přímo v hlavním městě a je volně přístupná v kteroukoli denní či noční dobu. Mramorové sloupy si zde můžete doslova osahat. Nenechte si ujít romantické večerní nasvícení.

V přístavu můžete obdivovat také archeologické naleziště Posideon datující se dokonce do 14. století př. n. l. Archeologické muzeum nabízí rovněž letovisko Arkasa.

Nejen severněji umístěný Mykonos zdobí typické větrné mlýny. Na ostrově Karpathos sice objevíte méně okázalé kusy, zato se při jejich obdivování nemusíte mačkat v davu. Posledního funkčního veterána najdete v již zmíněném Olymposu. Máte-li raději zříceniny, vydejte se do Diafani nebo za vesnici Spoa. A nezapomeňte s sebou vzít něco na zub pro jejich kočičí strážce.

Návštěva Pine Tree je nezapomenutelným zážitkem

Místní se rádi chlubí svým vyhlášeným gyrosem, který označují za nejlepší v Řecku. Při posezení v jedné z mnoha pigadijských taveren nedaleko přístavu jim ochotně dáte za pravdu.

Za zaručeně čerstvými rybami a dary moře se vydejte do rybářské osady Finiky. Většina tamních restaurací navíc nabízí výhled na záliv a kulinářské speciality chutnají u západu slunce ještě lépe.

Samostatnou kapitolou je taverna Pine Tree nacházející se nedaleko hlavní silnice „uprostřed ničeho“. Vaří zde sám majitel Nikos, který si na svou vysněnou restauraci vydělal, jak je na Karpathu zvykem, až v daleké Americe. Zbudoval ji vlastníma rukama a používá pouze čerstvé ingredience, které pěstuje na okolních políčkách. Na závěr každého hosta obdaruje banánem z vlastní plantáže. Po ochutnání hrozí pouze to riziko, že ty z obchodu už vám nikdy nebudou chutnat.

jídlo na ostrově Karpathos

Karpathos vybízí k trekům i v létě

Divoká, turisticky téměř nedotčená příroda vybízí k procházkám borovicovými lesy a olivovými háji, stejně jako k náročnějším trekům. Nejvyšší hora Kali Limni se tyčí do výšky 1215 metrů nad mořem a za dobré viditelnosti z vrcholu dohlédnete až na známější Rhodos a Krétu. V letních měsících na Karpathosu téměř neprší, ale díky větrům nebývá žár ani pro pěší turistiku příliš spalující. Zejména ve vyšších polohách se můžete dokonce příjemně zchladit.

Větrný ostrov Karpathos, opojně vonící po bylinkách, nabízí množství dalších lákadel. Neváhejte tedy a najděte si svůj vlastní důvod k návratu.

ostrov Karpathos