Nejspíš to dobře znáte – přijedete na letiště a z reproduktorů se každou chvíli ozývá: „Žádáme pana Nováka, paní Melicharovou a pana Navrátila, aby se neprodleně dostavili k odbavení, nebo budou vyloučeni z přepravy!“ Někomu tyto výzvy pasažérům připadají normální, jiní je považují za rušivý element. Není divu, že ve světě stoupá počet tzv. tichých letišť, která výrazně omezila počet hlášení.

Nedávno ztichla i Bratislava

Najdeme je v Londýně, Birminghamu, Frankfurtu, Oslu, Kodani, Helsinkách, Dubaji, ve Vídni či v Mnichově. Nově se k nim přidalo rovněž Mezinárodní letiště M. R. Štefánika Bratislava.

Pojem tiché letiště znamená, že pokud se nedostavíte včas k bezpečnostní kontrole nebo k východu k letadlu, žádná opakovaná hlášení vás k tomu nevyzvou. Jedná se ryze o odpovědnost každého cestujícího.

Lidé přestávali vnímat důležité informace

Co se bratislavského letiště týče, hlášení jsou omezena pouze na informace o změně času odletu nebo o rušení letů a na bezpečnostní hlášení. Mluvčí bratislavského letiště Veronika Ševčíková uvedla, že pod vlivem příliš velkého množství hlášení je cestující přestávali vnímat. „Pak nevěnovali pozornost ani důležitým hlášením,“ dodala.

Většina cestujících si svoje povinnosti dobře hlídá a opakované výzvy jen zbytečně rušily poklidnou atmosféru v letištní hale. „Když chyběl nějaký pasažér a hlásili to čtyřikrát za minutu, už to bylo otravné,“ řekl jeden z cestujících na bratislavském letišti. Podle aktuálních průzkumů však většině lidí tento druh hlášení nevadí…

letiště

Světová letiště zavádějí moderní systémy

Například mnichovské letiště umožňuje cestujícím živé videospojení s letištní obsluhou pomocí InfoGate Kiosku. Další letiště upřednostňují interaktivní dotykové panely. Některá letiště mají také vlastní aplikace pro mobilní telefony, které pomáhají cestujícím v orientaci.

Jestliže se řadíte mezi jedince, kteří často ztrácejí pojem o čase a kteří se s oblibou rádi „zapomínají“ v duty free shopech do chvíle, než uslyší svoje jméno v reproduktoru, tak vězte, že v některých zemích se vám může stát, že budete na veřejnou výzvu čekat marně a že vaše letadlo bude již dávno v oblacích…