Existuje zvláštní druh turistů, kteří na cestách vyhledávají záhadná či nadpřirozenými jevy proslulá místa, v oblibě mají zejména strašidelné památky. Historky pojednávající o tom, jak duch zavražděného bloudí po chodbách nebo jak byl dotyčný zaživa zazděn, ostatně slyšíme i na každém českém hradě.

Pochopitelně je většina z nich vybájená a slouží k pobavení návštěvníků. Nicméně opravdu existují záhadné úkazy, pro které schází reálné vysvětlení. Jeden se stal v Jihlavě, kde novinář Stanislav Motl trávil noc v tamním podzemí a zachytil kamerou divný stín. Připomínal záhadnou postavu, která se navíc hýbala. Když pak na místo přivedl psa, zježily se mu chlupy a táhl ho pryč. Událost nebyla nikdy objasněna…

Proč zemřeli mladí princové?

Hrad Tower v Londýně je jedním z nejstarších, jeho základy pocházejí z dob císaře Claudia. V roce 1078 na nich nechal Vilém Dobyvatel postavit Bílou věž.

hrad Tower rovněž patří mezi strašidelné památky

Hrůzu ale nahání věž Krvavá, kde měli být údajně zavražděni mladičcí (12 a 9) princové Eduard a Richard.

Krvavá věž

Dvě těla odpovídající jejich věku se našla v roce 1674 při opravě, ale i když byla později prozkoumána, na příčinu smrti se nepřišlo. Ponurá pověst však Toweru zůstala.

princové Eduard a Richard

Královnu popravili neprávem

Ještě naopak zesílila, když se hrad v šestnáctém století změnil na vězení s popravištěm. Na něm skončila královna Anna Boleynová, žena Jindřicha VIII., byla jí za smyšlenou nevěru uťata hlava. A s ní v podpaží zde prý stále obchází, avšak jenom v noci.

To je ovšem hrad zavřen, takže nebyla „přistižena“. Za čarodějnici ji ale považovali už zaživa, měla šest prstů na ruce a na těle znamení, tehdy považovaná za ďáblova

královna Anna Boleynová

Je fakt, že dlouhá století zde patřilo mučení, vraždy a popravy k „folkloru“. Není bez zajímavosti, že zde krátce seděl Hitlerův nohsled Rudolf Hess.

Vlad III. nabodával tisíce lidí na kůly

Legendou vzbuzující hrůzu je bezesporu hrad nejobávanějšího z upírů, knížete Drákuly, v Rumunsku. Dodnes na hrad Bran u Brašova proudí desetitisíce turistů.

hrad Bran

Má to jeden háček – Vlad III. (zvaný Napichovač), jak se ve skutečnosti jmenoval, tu nikdy nebydlel ani nežil! Byl vybrán jako „kulisa“, odpovídá totiž místu, jak ho popsal spisovatel Bram Stoker, který Rumunsko nikdy nenavštívil! Jen využil pravdivou legendu o krutovládci…

Vlad III. Napichovač

Odhaduje se, že Vlad III. zabil 100 000 lidí, s oblibou je nabodával na kůl, odtud ta přezdívka. Z jeho skutečného sídla Poienari (leží v pohoří Fagaraš) zbyla jen zřícenina.

zřícenina Poienari

Tyrana prý nakonec zabili jeho vlastní bojaři, kteří z něj ale měli strach i po smrti. Proto mrtvé tělo rozsekali na kousky a hlavu pohřbili ve starém klášteře na ostrově jezera Snagov. V roce 1931 archeologové našli za zvonicí lidské kosti a poblíž šperky s Drákulovým znakem. Odvezli je do muzea v Bukurešti, kde se ale za války ztratily.

klášter na ostrově jezera Snagov

Skutečnost, že se ostatky nalezly v neposvěcené půdě, jen podporuje legendu o upírovi, i když za jeho života o něm kromě sklonů k sadismu žádné nadpřirozené zkazky nekolovaly.

Domov důchodců se proměnil v laboratoř

Za třetím strach nahánějícím místem se turisté musí vypravit až do amerického města Kentucky. Je jím původně „obyčejná“ nemocnice z roku 1910 – Waverly Hills. Ta se později, při epidemii tuberkulózy, změnila na sanatorium pro přibližně 140 pacientů.

Po vymýcení nemoci jej nahradil Woodhaven, domov pro bezprizorné důchodce, na nichž měly být nelegálně prováděny různé pokusy. Nakonec byl v roce 1982 uzavřen.

sanatorium Waverly Hills

Prý v něm záhadně zemřela spousta pacientů, dvě ošetřovatelky spáchaly sebevraždu. Vypráví se i o drastických metodách léčby, kdy byly na nebohých seniorech zkoušeny účinky ultrafialového záření nebo jim byly násilně rozšiřovány plíce tlakem vzduchu.

Areál je vyhledáván milovníky záhad. Ti vypovídají, že v noci jsou slyšet hlasy a kroky a vidět stíny a zjevení, objevují se také blikající světla a záhadné zvuky.

sanatorium Waverly Hills

Zdravotní sestru nejspíš zavraždil milenec

Neblaze proslulý je hlavně pokoj 502, kde měla v třicátých letech spáchat sebevraždu zdravotní sestra v pokročilém stádiu těhotenství; její hlas je prý stále slyšet. Okultistka, která s ní v roce 2010 „navázala spojení“, tvrdí, že ji zabil lékař, s nímž otěhotněla…

pokoj 502

V roce 1932 pak z okna této strašidelné památky vyskočila další ošetřovatelka. Tajemným místem je i tunel, ten sloužil jako dočasné skladiště pro mrtvoly, odkud byly odváženy na hřbitovy…