Navštěvujete restaurace nejen kvůli potěšení z vybraných lahůdek, ale především kvůli dokonalému servisu? Máme pro vás tip na gastronomické zařízení, kde se k zákazníkům chovají doslova královsky. Nachází se v italské Tavolaře a vybrané chování je v jediném tamním podniku opravdu zaručeno. Obsluhuje zde totiž sama hlava státu.

restaurace na ostrově Tavolara

Silnici budete hledat marně

Hornatý ostrov Tavolara, který omývají vody Tyrhénského moře, leží zhruba 15 kilometrů od Sardinie. Se svými příležitostnými 11 obyvateli je nejmenším obydleným královstvím na světě. Země patřící k Itálii má rozlohu pouhých pět čtverečních kilometrů a nenajdete zde žádné hotely. Dokonce ani silnici. Státní hranice mohou návštěvníci překročit pomocí jednoho z pravidelných trajektů, odvážnějším a zdatnějším jedincům bude stačit veslice.

ostrov Tavolara

Král Antonio Bertoleoni, 83letý rybář, panuje své malé zemi z bungalovu a vládu si zpestřuje prací ve své restauraci. Sám se označuje za nejobyčejnějšího krále na světě, jehož jediným privilegiem je jídlo zdarma.

král Antonio Bertoleoni

Pochutnáte si zejména na mořských plodech

Království Tavolara bylo založeno před 180 lety praprapradědečkem současného vládce a roku 1836 král Karel Albert Sardinský potvrdil jeho nezávislost. Stalo se tak poté, co přistál na ostrově a představil se jako italský král a Paolo Bertoleoni kontroval, že on sám je králem ostrova Tavolara. Jejich Výsosti spolu strávily tři dny v Paolově domě a království záhy získalo oficiální status.

ostrov Tavolara

Fakticky byla jeho nezávislost ukončena v roce 1962, kdy byla na čtvrtině ostrova postavena základna NATO. Králi a jeho rodině ale zůstal dostatečný kus pro spokojený život a rodinná „firma“ se dobře uživí z turistického ruchu. Ve své restauraci podávají především zaručeně čerstvé plody moře – humry, škeble, olihně a ryby.

plody moře na talíři

Tavolara nadchne i milovníky koz

Ostrov Tavolara je také útočištěm vzácných druhů koz a nachází se v centru chráněné krajinné oblasti se značnou diverzitou druhů, především tuleňů středomořských. V jeskyních jsou k vidění neolitické nástěnné malby a v červenci se zde každoročně koná filmový festival Una notte in Italia. Za málo peněz hodně muziky.

králova restaurace