Opulentní rezidence bývalého rumunského vůdce Nicolae Ceaușesca otevřela své brány nejen zvídavým turistům, ale i místním. Je tomu už více než čtvrt století, co byli politik a jeho žena popraveni (na Vánoce roku 1989), ale teprve nyní se do sídla mohou lidé chodit dívat a přesvědčit se, jak si žili.

Vstupenka stojí necelou stovku

Luxusní budova nazývaná Jarní palác či Palác Primăverii (mapa) byla zpřístupněna v půli března 2016. Vstupné činí 15 lei, tedy v přepočtu 90 korun. Návštěvníci si za ně mohou prohlédnout obří budovu o 80 pokojích, nechybí ani kino, bazén a úchvatná šatna. Palác leží na pozemku o výměře 14 000 metrů čtverečních a nachází se v prestižní bukurešťské čtvrti Primăverii.

Palác Primăverii

Stavbu navrhli v polovině šedesátých let 20. století podle velmi konkrétních požadavků bývalého diktátora a jeho ženy, kteří si prý osobně vybírali lustry a mozaiky. Po revoluci a diktátorově popravě převzal kontrolu nad budovou stát a výjimečně v ní hostil oficiální zahraniční delegace. V roce 2014 ji dal na prodej, avšak kupce se nepodařilo nalézt.

rumunský politik Nicolae Ceaușescu

Větší palác si prohlédnete na obrazovce

Minulý měsíc se otevřela zrakům veřejnosti další obrovská budova postavená podle pokynů bývalého diktátora, avšak virtuálně. Neskutečný kolos o tisíci pokojích, který byl koncem komunistické éry pracovním místem pro sto tisíc lidí, je některými místními obdivován, jinými odsuzován.

Palác Parlamentu

Obnovení zájmu o komunistickou éru je v Rumunsku poslední dobou zcela zjevné. Důvodem je mimo jiné prý i skutečnost, že si velké množství Rumunů v současné době myslí, že se situace v zemi od Ceaușescovy popravy zas až tak moc nezlepšila…