Cookovy ostrovy v Jižním Pacifiku jsou místem zábavy a pohody, zdejší obyvatelé mají rádi zpěv a tanec, což předvádějí i na ulici. Se zamračenou tváří se tady někdo setká jen stěží…
Je paradoxní, že jméno, uctívající slavného mořeplavce a objevitele (zahynul v boji na Havaji), vymysleli Rusové, na jejichž mapách se název země poprvé objevil. „Ivánci“ zde totiž zřejmě nikdy nebyli, po staletí tu nerušeně žil kanibalský kmen Maorů.
Lidské maso vyměnili za bibli
Křesťané je jako vždy zkoušeli obracet na víru, což se nešlo bez konfliktů. Při jednom byla Ann Butchers, přítelkyně kapitána jedné lodi, snědena a její kosti vystaveny.
Aby tento zlozvyk vymýtili, angličtí kolonizátoři přivezli slepice a ovce a nakonec se jim povedlo i to pokřesťanštění. Dnešní generace Maorů, kterých tu žije 80 procent, je věřící.
Za zmínku stojí, že právě zde vznikl ragbisty Nového Zélandu proslavený tanec Haka. Šlo o složitý pohybový rituál k zastrašení nepřítele před bojem, měl spoustu variant i pozic a bylo nutné si pamatovat jejich sled. Ti, co ho ovládali, se těšili všeobecné úctě.
Moře láká i potápěče
To je sice zajímavá, ale přece jen minulost. Dnes Cookovy ostrovy (je jich patnáct) leží na asi 240 km2, ale jsou rozprostřeny tak, že celkem zabírají více než 2 miliony km2 plochy (mapa), tedy vod Tichého oceánu!
U pobřeží jsou stovky korálových útesů, které ocení zejména příznivci potápění. Poblíž pochopitelně nemohou scházet pláže se sněhově bílým pískem. Metropolí je Rarotonga, kde je letiště a sídlí tu vláda a zároveň půlka z celkových 20 000 obyvatel.
Deštné pralesy svádí k dobrodružství
Hodně turistů tráví dovolenou právě zde nebo si zajedou na 220 kilometrů vzdálený atol Aitutaki, kde najdou vše, co potřebují – pláže, moře, vodní i podvodní atrakce. Ty, co mají sportovní a dobrodružnou povahu, ovšem válení brzy omrzí a vyrazí pryč.
Cookovy ostrovy oplývají i zajímavým vnitrozemím s deštnými pralesy, kopci či pohořím vulkanického původu. Je tu rovněž pár lokalit, civilizací téměř nedotčených.
Moc jich není, vědí o nich průvodci, ale ne každého do těchto míst zavedou. Tam si lze udělat obrázek, jak kdysi žili domorodci. Jedním z nich je Marae, posvátné místo, kde se konaly náboženské obřady.
Cookovy ostrovy přitahují také soutěživce
Dodnes v nich přetrvává jakýsi nádech tajemna a mystiky. Jejich význam (najdeme je v celé Polynésii) byl ale mnohem rozmanitější, sloužily i k projednání rodinných událostí, slavily se tu narozeniny, především obřadním tancem.
Pro turisty ho místní občas předvedou, a je to zážitek. K určování rytmu slouží vyřezávané, duté bubny nazývané pate. Pohyby jsou velice rychlé, působí vzrušeně až eroticky, hlavně smyslně se pohybující ženské boky, všichni účastníci mají barevné kostýmy.
Největším zážitkem je účast v soutěži Dancer of the Year competition na přelomu dubna a května, kde se vybírá nejlepší tanečník…