Největší žijící primáti jsou před vyhynutím. Pár jich lze spatřit v kdejaké zoo, nicméně to se nikdy nemůže vyrovnat zážitku pozorovat obří zvířata z blízkosti několika metrů! Pokud máte odvahu a výdrž, můžete za nimi vyrazit do Afriky, konkrétně do Virungy Volcano.

Nejvíc jich je kolem sopky

Oblast, kde žije na 800 goril, se rozkládá mezi Rwandou, Republikou Kongo a Ugandou. Každému státu patří určitá část území. Na jihu národního parku Virunga je sopka Mikeno, kde se gorily nejvíce zdržují.

Gorily se pohybují zejména v oblasti Virunga Volcano

Pohybují se ve skupinách, každou tvoří 12 až 30 jedinců. Skupinu vždy vede hlavní samec, kterému se říká Silverback.

Silverback je vůdcem skupiny

Strávíte s nimi celou hodinu

„Není to zrovna procházka růžovým sadem. Musíte přes džungli, kde nejsou udělané cesty. Občas jsme se museli prosekávat mačetou,“ popsala fotografka Markéta Schusterová s tím, že gorily se samozřejmě rády přemísťují. Ve čtyři hodiny ráno vyrážejí místní stopaři – každý k určité skupině. Když ji najdou, dají vysílačkou zprávu, kam se ten den půjde.

Člověk, který chce získat povolení zúčastnit se adrenalinového dobrodružství, musí počítat s tím, že to není levná záležitost. Připravte si 750 amerických dolarů na osobu!

„Vzhledem k tomu, že gorily jsou chráněné, vedení parku povolilo pouze osm lidí denně ke každé skupině. Když je vypátráte, máte jen hodinu na pozorování,“ vysvětluje Schusterová.

džungle v národním parku Virunga

Gorily vám samy od sebe neublíží

Pokud nejste v kondici, začněte trénovat. „Cesta je dost náročná. Záleží na tom, jak jsou gorily daleko. Můžete jít pětačtyřicet minut, ale i šest hodin. Naše skupina šla čtyři a půl hodiny ve vedru do kopce. Pak začalo pršet a všechno se změnilo v bahno,“ svěřila se fotografka.

Kýžená odměna na sebe ale nenechala dlouho čekat. „Silverback je obrovský. Stála jsem od něj čtyři metry! Měla jsem z něj obrovský respekt. Jemu ale vůbec nevadilo, že ho pozorujeme. Místní mi vysvětlovali, že gorily nás berou jako další zvířata, a pokud nepřekročíme hranici nebo neuděláme něco, co by jim vadilo, nic se nám nestane,“ vysvětlila Markéta a přidala další nezapomenutelný zážitek.

Silverback má zajímavý chrup

„Kráčeli jsme po velice úzké cestičce, šla jsem poslední. Najednou za mnou něco zachrastilo, otočila jsem se a uviděla jsem, že za mnou jde gorila a nese měsíční gorilí miminko. Polilo mě horko, uhnula jsem a vmáčkla se do křoví. Otřela se mi o nohu a v klidu prošla kolem mě! Neskutečný zážitek!“

gorilí mládě

Zajímavosti na závěr:

Stejné gorily jste mohli vidět ve filmu Gorily v mlze (1988).

Dokument Virunga (2014) pojednává o případech, kdy byli strážci parku napadeni, nebo dokonce zavražděni, když se snažili gorily chránit.

gorila v národním parku Virunga

Foto – Markéta Schusterová