Ničivé zemětřesení v Nepálu, které v roce 2015 usmrtilo osm tisíc osob, mělo fatální dopad také na příjmy, jež tato chudá země čerpá z turistického ruchu. Kvůli němu nikdo nedostal – poprvé po více než čtyřiceti letech – povolení na zdolání nejvyšší hory světa, Mount Everestu. Vláda se ze všech sil snaží o návrat zahraničních návštěvníků. Argumentuje tím, že v její zemi není jen Himaláj, ale i mnoho dalších krás.

Čitvan za svítání

A také buddhistických památek. Mezi nejvzácnější patří největší kulová stúpa v zemi, která je od metropole Káthmándú na severu oddělena vstupní branou.

Káthmándú

U stromu života se nekrade

Uvnitř stúpy stojí strom života, který prý vyzařuje energii a předává ji do okolí. Obklopuje ho množství nejrůznějších darovaných předmětů. I když jsou mezi nimi také vzácné klenoty, ani největší chudák by se neodvážil je vzít, narušil by tím posvátný zdroj síly.

Za ní je kruhový prostor vyplněný obrovskou mandalou, která je zároveň střechou další stúpy Boudhanath, typické tím, že každého při příchodu sledují Buddhovy oči.

stúpa Boudhanath

Turisté obdivují Patan i Lumbini

V Káthmándú je i historická část Patan s náměstím Durbar. Dominantou je starověký královský palác, kolem něj najdeme řadu chrámů a pagod, ty ovšem nejsou zasvěceny jen Buddhovi, ale i hinduistickým bohům – Šivovi a Krišnovi.

Patan s náměstím Durbar

Dalšími historickými místy jsou například Lumbini, rodiště prince Siddhárthy Gautamy, ze kterého se později stal Buddha.

věčný oheň v Lumbini

Nelze opomenout ani Bahagtapur s největší pagodou v zemi zvanou Nytapola.

Bahagtapur

Šťastlivci spatří bengálského tygra

Pokud jde o přírodu, od hranic s Indií se táhne dlouhé pásmo nížin, později horkých a vlhkých plání a menších kopců.

Nepál

Pěší turisty zde čekají jedny z nejkrásnějších treků, při kterých v dálce vidí obrysy osmi z deseti nejvyšších hor světa.

údolí řeky Marsyangdi

V Nepálu se nachází také patnáct národních parků. V Čitvanu (Royal Chitwan) lze při troše štěstí spatřit vzácného bengálského tygra či vypravit se na sloní safari.

výlet na slonech

Nepál navštivte raději s přáteli

V parku Sagarmatha, vzdáleném od Mount Everestu (8850 m n. m.) jen coby kamenem dohodil, lze narazit na sněžného leoparda. Poblíž spatřila v roce 1951 britská expedice stopy záhadného tvora, z yettiho se ale analýzou srsti vyklubal zvláštní druh medvěda.

park Sagarmatha

Nepál není vhodný pro individuální cesty. Nebezpečí hrozí nejen od přírodních živlů, ale někde i od lidí, a kromě měst musí také turista počítat se skrovnou stravou.

Nepál

Na alkoholika narazíte jednou za pětiletku

Tradičními nepálskými jídly je dhal bhat tarkari, polévka se zeleninou a luštěninami okořeněná kari, a samosa, listové těsto plněné vší možným, někdy – když se zadaří – i hovězím masem. Pokud jde o piti, vede čaj masala, s alkoholem se zde moc nesetkáte.

trh v Káthmándú

Hodně navštěvovaná je vesnice Nagarkot. Zejména brzy ráno při východu slunce nebo pak večer při západu, kde je nádherný pohled k vrcholkům Himálaje…

vesnice Nagarkot