Řím má další pořádné lákadlo pro turisty bažící po historii. Veřejnosti tam znovuotevírají kostel ze šestého století s unikátní sbírkou raného křesťanského umění. Za zmínku jistě stojí, že restaurování chrámu Santa Maria Antiqua zabralo více než 30 let.

Oprava vyšla na 73 milionů korun

Leží na úpatí kopce, kde už v dávné historii panovníci Říma pobývali. Kostel Santa Maria Antiqua však pohřbila suť při zemětřesení v roce 847, znovuobjeven byl až v roce 1900.

kostel Santa Maria Antiqua

Fresky v interiéru kostela zobrazují nejen svaté a mučedníky, ale také papeže, vládce a královny. I tyto výjevy byly zrestaurovány v rámci oprav, které sponzoroval italský stát a světový památkový fond. Celkem bylo na opravu kostela Santa Maria Antiqua vydáno 2,7 milionu eur, tedy přibližně 73 milionů korun.

fresky v kostele Santa Maria Antiqua

„Tento kostel je Sixtinskou kaplí raného středověku. Obsahuje ty nejkvalitnější ukázky kultury křesťanského světa mezi Římem a dnešním Istanbulem,“ uvedl umělecký historik Maria Andaloro, který dohlíží i na speciální digitální projekce na zdech kostela.

kostel Santa Maria Antiqua

Kostel Santa Maria Antiqua stojí u kolosea

Mezi historickými poklady je vyobrazení Panny Marie s dítětem, jedna z nejstarších známých křesťanských ikon na světě. Ta byla po ničivém zemětřesení přemístěna do jiného kostela v Římě, ale nyní se do kostela Santa Maria Antiqua vrátila.

Tři svaté matky

Andaloro má za to, že je kostel skvěle dochovaný, a ačkoliv se na něm zub času trochu vyřádil a za krátkou dobu používání ve 20. století došlo k několika necitlivým úpravám, je prý úchvatným teleportem do historie.

A kde že kostel Santa Maria Antiqua najdete? V samotném centru (mapa) v bezprostřední blízkosti tamějšího kolosea. Forum Romanum je coby nešikovné batole kamenem dohodilo…

kostel Santa Maria Antiqua