Archeologické vykopávky v lokalitě Göbekli Tepe v Turecku nečekaně odhalily, že právě zde leželo nejstarší město světa, založené už před dvanácti tisíci lety!

Je o 9 000 let starší než Stonehenge a vyvrací teorii, že města byla zakládána až mnohem později v Mezopotámii či Středomoří (chrámy na Maltě aj). Nevysvětlitelné je, že vzniklo v éře, kdy se lidé věnovali lovu a sběru plodin a žili převážně v jeskyních. Klíčovou otázkou je, jak stavitelé mohli precizně opracovat kvádry vážící 50 tun? Práce sice musely trvat desetiletí, ale jen pazourkem by to nezvládli a kovové nástroje tehdy neexistovaly.

nejstarší město světa v Göbekli Tepe

Kamenný unikát nechtěně vypátral pastýř

Stavba v Turecku byla objevena náhodou, místní pastýř si všiml skupiny divně tvarovaných kamenů vyčnívajících ze země. Vládní úřad pověřil výzkumem Německý archeologický institut, ten od roku 1994 nalezl 43 kamenných pilířů ve tvaru T, v kruzích o průměru 5 až 10 metrů. Jsou mezi malými kamennými zídkami a stavbami z hlíny, uprostřed ční 4 metry vysoký kamenný monolit. V okolí se nalezly jen primitivní chýše a stany stavebníků, jinak nic.

nejstarší město světa v Göbekli Tepe

Komplex obestírá záhada

Všechny mamutí kameny byly vytesané z jediného kusu vápence, opracovány a vztyčeny v době, kdy končila poslední doba ledová. Lidé ještě netušili, co je to orná půda, o chovu dobytka a hrnčířství ani nemluvě. Tím víc celý komplex v Göbekli Tepe udivuje návštěvníky. Hodně z nich sem míří právě na jaře, kdy se už teploty pohybují až kolem 25 °C, ale není tu skoro žádný turistický ruch, takže mohou záhadné místo v klidu a důkladně prozkoumat.

kámen s motivem

Nejstarší město světa se obešlo bez vody

Göbekli Tepe bylo určitě postaveno jako kultovní město. Nenalezly se v něm žádné stopy trvalého osídlení, navíc schází přísun vody, pro trvalý život nutné. Jeho účel nikdo nezná, ale tak rozsáhlá aktivita svědčí o tom, že mělo pro tehdejší obyvatele obrovský význam. Ale i o tom, že dávní architekti měli mnohem více umu a technických znalostí, než jsme tušili. Zachovaly se totiž i zbytky zdiva zdobeného uměleckými reliéfy s motivy zvířat.

kámen s reliéfy

Co odhalí další průzkumy?

Kupodivu na žádném artefaktu není zpodobnění boha či uctívané osoby, jíž mělo místo sloužit jako monument, což zase moc neznamená. Mohly se časem rozpadnout, navíc komplex není stále ještě prozkoumán, takže o další překvapení nemusí být nouze. Tím prvním a největším je, že nejstarší město světa bylo před 9500 lety nepochopitelně opuštěno, ale ne panicky. Předtím bylo velice pečlivě zasypáno zeminou, zbyly jen nenápadné pahorky.

nejstarší město světa v Göbekli Tepe

Hlína ukrývá stovky monumentů

Z toho vyplývá očividná snaha skrýt ho navždy. Možná se důvod někdy zjistí, v okolí je totiž spousta dalších vyvýšenin. Není vyloučeno, že skrývají ono tajemství – geomagnetický výzkum zaznamenal hluboko v zemi existenci dalších, minimálně 250 kamenných monumentů! Göbekli Tepe je nezapomenutelné v podvečer, kdy se v zapadajícím slunci vzpínají proti obloze desítky sloupů. A lidem nezbývá, než se v duchu poklonit těm, kdo je postavili.

Göbekli Tepe v noci