Zajídá se vám už klasické máslo? A margarín není zrovna vaším „šálkem čaje“? V tom případě to chce zkusit něco – pro vás – nového! Jestliže máte rádi ovoce, vydejte se do Belgie a ochutnejte tam sirop de Liège neboli jablečné máslo. Zní to zvláštně, ale opravdu si ho můžete namazat na chleba a užít si tak nevšední snídani nebo třeba svačinu!

Mléčné složky v něm nenajdete

Jablečné máslo je vysoce koncentrovanou formou jablečné omáčky či šťávy, která vzniká dlouhým a pomalým vařením. Výsledek má hnědou barvu a mnohem větší trvanlivost než u nás oblíbené jablečné pyré. Neobsahuje žádné mléko, název je odvozen od jeho husté a zároveň tuhé konzistence, která připomíná právě máslo.

Jablečné máslo patrně pochází z Ameriky, bylo zde hojně využívané již v 19. století. V současnosti jde o velmi oblíbenou pochutinu na jihu Spojených států amerických. V rámci Evropy je nejznámější právě v Belgii, prodává se i v Německu. V Nizozemsku ho rovněž nepřehlédnete, avšak tam nese označení appelstroop, což v překladu znamená jablečný sirup.

sirop de Liège neboli jablečné máslo

Jablečné máslo lze koupit v obchodě

V ostatních zemích Evropy je sirop de Liège nepříliš známým pojmem. Stejně tak u nás. Zpravidla se setkáváme jen s jablečným moštem, sirupem, džemem nebo marmeládou a také s jablečným pyré. Jablečné máslo je ve skutečnosti něco mezi jablečným džemem a sirupem.

Zatímco zejména v Belgii, Německu a Nizozemsku seženete jablečné máslo běžně v obchodě, v Česku je to o dost složitější. Každopádně – pokud máte čas a chuť si tuto dobrotu uvařit doma, nic vám v tom nebrání. Příprava domácího jablečného másla totiž není vůbec složitá.

sirop de Liège neboli jablečné máslo

Recept pro celou rodinu

Jestliže jste se rozhodli, že to zkusíte, možná se vám bude hodit náš recept. Takže – k výrobě „české verze“ jablečného másla budete potřebovat kilogram jablek (ideálně různé druhy), hrnek vody, ½ hrnku jablečného octa a lžičku skořice.

Postup:

Jablka neloupeme, pouze vyřízneme jádřinec a nakrájíme na osminky.

Vložíme je do hrnce, zalijeme hrnkem vody a jablečným octem.

Přivedeme k varu a poté ztlumíme na minimum. Zakryté pokličkou necháme lehce probublávat cca dvě hodiny. Občas promícháme.

Poté směs přelijeme do mixéru a rozmixujeme úplně do hladka. Následně přidáme skořici.

Vzápětí směs opět přelijeme do hrnce a pod pokličkou necháme na plotně ještě 1 až 2 hodiny za občasného míchání.

Skladujeme v uzavřené sklenici v ledničce, doporučuje se však konzumace během několika dní až tří týdnů. Mažeme na chleba, na lívance, na palačinky a podobně. Jablečné máslo lze smíchat i s tvarohem či do něj namáčet některé druhy masa (např. králičí).

Přejeme dobrou chuť!