Když v roce 1502 přistál Kryštof Kolumbus u břehů Panamy, okamžitě odhadl její výhodu, která spočívá v tom, že je nejužším místem mezi Pacifikem a Atlantikem. Ta se ještě zvětšila zbudováním průplavu. Jeho realizaci odstartoval Ferdinand de Lesseps v roce 1881.

Stavba měla velmi dramatický průběh

Lesseps doufal, že zopakuje stejný úspěch jako při stavbě Suezského průplavu, ale tvrdě narazil. Práci dělníkům komplikovaly nemoci typu malárie a žlutá zimnice, ale i časté sesuvy půdy. Nakonec projekt po osmi letech zkrachoval poté, co si vyžádal 20 000 obětí.

Myšlenku oživil americký prezident Theodore Roosevelt v roce 1901. I když měl na co navázat, přesto trvalo ještě dalších třináct let, než došlo k slavnostnímu otevření.

Panamský průplav

Umělé jezero mnozí zbytečně podceňovali

Samotná šíje měří 82 km, má šířku od 150 do 305 m a průměrnou hloubku 13 metrů. Je jedním z divů moderního stavitelství; aby voda stoupla výrazně nad úroveň moře a přenesla lodě přes kopce, bylo zatopeno 29 vesnic a přestěhováno 50 000 lidí.

Panamský průplav

Panamský průplav má šest plavebních komor, součástí projektu byla výstavba umělého Gatunského jezera. Na něm se ukázalo, jak byly obavy ochránců přírody z devastace životního prostředí liché. Funguje totiž jako zásobárna vody, což umožňuje udržovat provoz i v období sucha. Má také schopnost absorbovat dešťové srážky v nedalekém deštném pralese.

Navíc na jednom z nových kopců vznikl národní park i vědecká rezervace Barro Colorado. Ta provádí intenzivní výzkum zdejší vegetace, jde o nejlépe prozkoumanou tropickou oblast světa, tedy nejen ve státě Panama. Kromě toho zde zcela volně žije hodně druhů divoké zvěře.

rezervace Barro Colorado

Hlavní město přitahuje i milovníky památek

Díky vybírání poplatků Panamský průplav přinesl zemi blahobyt, ve Střední Americe nevídaný. Většina turistů přistane v moderní metropoli Ciudad de Panamá, je v ní ale i historické centrum, kde najdeme muzea, kláštery, kostely. Původní město vyhořelo v roce 1671.

metropole Ciudad de Panamá

Jeho zbytky leží o pár kilometrů dál, zachovala se katedrála a Biskupský dům. Hodně lidí ho navštíví proto, že je z něj hezký výhled na záliv – hlavně z teras restaurací.

původní metropole

Na své si přijdou také kanoisté

Panama oplývá řadou jedinečných přírodních krás – deštnými lesy, vodopády, ostrovem květin Taboga aj. Pro (hlavně pěší) výletníky jsou připraveny trasy různé obtížnosti i délky, od 3 až po 14 dní. Záleží na čase a kondici, většinou vedou národními parky.

malá obyvatelka Panamy

Vodomilní ocení Isla Bastimentos s korálovými útesy a bažinami, dále Bocas del Toro, kde kladou svá vejce mořské želvy, či projížďku kánoí po řece Tuira či Sambú.

Panama

Orchideje lze obdivovat v Metropolitanu

Pomocí šnorchlu se dají prozkoumat útesy patřící původnímu indiánskému kmenu Kuna, lze se vydat i na projížďku na koni po pobřeží. V parku Metropolitan zase žije 2000 druhů ptáků, spousta savců a plazů a rostou tam krásné orchideje.

Nejvýše položeným parkem ve státě Panama je Baru (2400 m). Ve slunečný den se dá kochat pohledem na oba oceány a při troše štěstí lze spatřit i vzácný druh ptáka jménem Quetzal.

Panama

Panama láká i na Karibské moře

Komu se stýská po plážích, navštíví národní park Bastimentos Island Marine, omývaný vodami Karibského moře (je jen hodinu cesty z metropole). Ještě blíž je řeka Chagres, chránící vodní systémy.

pláž v Panamě

Příznivci památek pak nevynechají návštěvu města Portobelo. To bylo založeno roku 1597 a odsud vyplouvaly lodě z Nové Granady do Španělska. I v jeho okolí se nachází další z mnoha národních parků…

město Portobelo