Noemova archa – respektive její věrná replika – kotví v Nizozemsku u ramene Rýna nedaleko Rotterdamu, v Dordrechtu. Loď postavil podle biblického popisu jako symbol víry Nizozemec Johan Huibers. Rozměry plavidla jsou ohromující. Na délku má loď zhruba 130 metrů, široká je 30 a vysoká 23 metrů.

Všechno začalo děsivým snem

Huibersovi se roku 1992 zdál sen o bouři, během níž bylo Nizozemsko zaplaveno vlnami oceánu. Časem přišly další znamení a signály, které ho ke stavbě lodi vybízely. Začal tedy studovat Bibli a další knihy, šetřil peníze.

Noemova archa v Dordrechtu

Uběhlo sedm let, než se pustil do stavby zmenšené repliky. Ta byla devět metrů široká, třináct metrů vysoká a sedmdesát metrů dlouhá. Pomáhali mu syn a dobrovolníci. Tuto menší archu veřejnosti představil v roce 2007. Za tři a půl roku s ní procestoval jednadvacet nizozemských přístavů a na její palubu zavítalo více než 600 000 návštěvníků.

restaurace v Noemově arše

Biblická zvířata jsou vesměs z plastu

Huibers poté navázal spolupráci s organizací, která sdílela jeho ideu vytvořit archu v reálné velikosti. Ovšem zatímco Noe prý použil na stavbu archy dřevo „stromu gofer“ (znalci se domnívají, že šlo o cypřiš), Johan trup zhotovil ze svařených kovových starých člunů a povrch lodě obložil dřevem ze skandinávských borovic.

interiér Noemovy archy

Vzhledem k velikosti není Huibersův výtvor oficiálně klasifikován jako loď, nýbrž jako budova. Jeho současná Noemova archa pojme až tři tisíce lidí. Celý projekt vyšel na 1,6 milionů dolarů a věřte, že ani zvířata, byť plastová, nebyla laciným špásem. Bez nich by však Noemova archa nebyla archou, a tak tu narazíte na králíky, veverky, koně, krávy, prasátka. Ale také na želvy, antilopy, medvědy či ještěry, slony a další exotická zvířata.

biblická zvířata z plastu

Noemova archa láká i na přednášky a koncerty

Součástí turistické atrakce jsou tematické prezentace s názory historiků a vědců. Můžete se kochat malbami a filmy, které čtyři tisíce let starý biblický příběh zachycují, nebo si vychutnávat výhled na řeku z lodní restaurace. Na lodi se rovněž konají koncerty a jiné akce.

restaurace v Noemově arše

Děti si tu mohou hrát a pod dřevěnými poklopy hledat deset věcí, které si Noe nemohl vzít do archy, protože ještě nebyly vynalezeny. A mimochodem – když už se budete nalézat v těchto končinách, navštivte rovněž nedaleký Biesbosch Museum Island.

A jestliže se někdy v budoucnu ocitnete pro změnu v Jeruzalémě, zavítejte do místní Biblické zoo (oficiální název zní Tisch Family Zoological Gardens), kde vás kromě živých zvířat známých z Bible čeká také Noemova archa, avšak podstatně menší.