Návštěva města Ubud je součástí snad každého poznávacího zájezdu na indonéský ostrov Bali, který se stává čím dál větším turistickým hitem.

Ubud leží ve vnitrozemí, kde kdysi vládlo všemocné (tedy alespoň v rámci této oblasti) království Gianyar. I když bylo dost dlouho opomíjeno a metropolí se stalo jen nakrátko, jsou tu k vidění výstavné chrámy, různě zaměřená muzea či umělecké galerie.

posvátný park Monkey Forest

Nejslavnější éru zažil Ubud na počátku osmnáctého století, kdy se poblíž usídlil rod Sukawati a král Dewa Agung Anom pozval ke svému dvoru loutkaře, malíře a sochaře.

chrám Gunung Kawi

Tvořil zde Nizozemec i Američan

Když byl Ubud v roce 1900 královským sídlem, stal se – pochopitelně nedobrovolně – součástí Nizozemské východní Indie. Přínos byl ovšem v tom, že se zde později, ve třicátých letech, usadila řada zahraničních umělců, kteří s sebou přinesli nové prvky.

Působil tu například německý malíř Walter Spies, nizozemský výtvarník Rudolf Bonnet nebo americký hudebník Colin McPhee, těm všem učarovala atmosféra města i okolí.

chrám Saraswati v městě Ubud

Zelené terasy jsou taktéž pastvou pro oči

Městečko Ubud totiž obklopuje čarokrásná příroda, poblíž protékají desítky říček a potůčků, podél kterých se vše zelená, včetně nejdelší řeky celého Bali – Ayung. Nezbytnou „kulisou“ jsou terasovitá rýžová pole, najdeme je takřka všude ve volné krajině.

rýžové terasy v městě Ubud

Ubud leží (na rozdíl od pobřeží) ve vyšší nadmořské výšce. Výsledkem je příjemnější klima, ale to platí tak do konce dubna, pak přijde období dešťů.

bazén v Ubudu

Ubud vás okouzlí i opičím parkem

Lákadlem pro romantiky je lotosová zahrada v chrámu Saraswati nebo posvátný park Monkey Forest, dokonalá symbióza duchovního života a přírody.

posvátný park Monkey Forest

Opice, co má v názvu, se ale „usadily“ i jinde  v malém deštném pralese uprostřed města.

opice ve městě Ubud

Poblíž najdeme rovněž tři svaté chrámy – Dalem Agung, Permandian a Prajapati, nedaleko od nich pak obrovské královské hrobky z jedenáctého století, a to v údolí Gunung Kawi.

chrám Permandian

Prohlídku památek lze proložit masáží

Ubud láká návštěvníky i na lázeňství. Je zde bezpočet salónů, nabízejících služby všeho druhu – od olejových a bylinkových koupelí až po bahenní zábaly. Hodně populární je tradiční balijská masáž, během níž se po celém těle roztírá kokosový olej.

masážní salón ve městě Ubud

O zručnosti a citu asijských masérek – nikoli erotických, i když i ty by se asi daly najít – nikdo nepochybuje, člověk se po skončení procedury cítí jako znovuzrozený.

masažní altánek

Kecak rozhýbá děti i dospělé

Mezi největší atrakce patří představení tradičních balijských tanců. Mezi nimi vede Kecak, který má zajímavou atmosféru už jen tím, že se ho účastní i desítky domorodců. Mnozí pak v transu předvádějí „plesání“ po žhavých uhlících z kokosových skořápek.

tanec Kecak

Za představení se sice vybírá vstupné, přesto je zájem obrovský a stává se, že divák, který přijde na poslední chvíli, přes davy lidí vůbec nic neuvidí…

tanec Kecak