Už je to tak! Nejoblíbenější zahraniční destinací českých turistů se loni stalo Slovensko, kam vyjelo 837 tisíc Čechů. Posledních 20 let se na vrcholu žebříčku drželo Chorvatsko, což se ovšem v roce 2015 změnilo.

Na Slovensko vycestovalo meziročně o 75 procent návštěvníků víc, zájem o Chorvatsko naopak o osm procent klesl. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Poptávka po tuzemských pobytech klesá

Loni vyjelo na delší pobyt do zahraničí 4,2 milionu českých turistů. Češi se vydali na více než 11 milionů domácích i zahraničních dovolených. Počet delších tuzemských pobytů klesl o 7,6 procenta.

„Ekonomické problémy v jižních zemích či migrační vlna přes veškerou negativní mediální kampaň neměly žádný dopad na turisty,“ uvedla výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

Slovensko se zavděčí i aerofobikům

Na druhém místě žebříčku nejoblíbenějších destinací skončilo Chorvatsko, kam zavítalo 721 tisíc českých návštěvníků. O pětinu loni vzrostl zájem o cesty do Francie. Naopak do Egypta vycestovalo o 37 procent Čechů méně. Mezi leteckými zájezdy stále vede Řecko následované Tureckem a Španělskem. Mimochodem – Slovensko je ve výhodě i díky tomu, že tam není nutné cestovat letecky. A co si budeme povídat, řada lidí má prostě z létání strach.

Trend zkracování pobytu a trávení více dovolených v průběhu roku pokračoval i loni. Průměrná doba přenocování se zkrátila, v zahraničí strávili čeští turisté v průměru 7,7 dne. Předloni to bylo 8,2 dne. Průměrné výdaje na jednu delší cestu se snížily o 120 korun na celkových 12 468 korun na osobu a pobyt.

turecká Alanya

Kde sehnat nejlepší a nejvýhodnější dovolenou?

Už víte, kam se letos vydáte na dovolenou? Chcete, aby byla co nejzajímavější, bez stresu a hlavně co nejvýhodnější po finanční stránce? Rozhodování vám usnadní náš vyhledávač, díky kterému si můžete zvolit zájezd zcela podle svých představ. A pozor – slevy na pobyt v některých světových destinacích jsou doslova a do písmene obrovské!

pláž na Mallorce