Tanzanie je největší zemí východní Afriky, na jejím území se navíc nacházejí četné přírodní rarity – savana Serengeti, kráter Ngorongoro, jezero Tanganika, ale i Kilimandžáro, tedy nejvyšší hora Afriky (5895 metrů).

Jde vlastně o tři nečinné vulkány, jejich vrchol se dá zdolat bez horolezeckého vybavení. I po nejobvyklejší trase Marangu (říká se jí neznámo proč také Coca Cola) trvá fyzicky náročný výstup nejméně pět dní, ale spíš týden, není to prostě nic pro „slečinky“…

hora Kilimandžáro

Místní vláda ale jinak nemá zájem o masový rozvoj turismu. Veřejně přístupných je proto jen přibližně 10 procent (!) chráněných oblastí, které celkově tvoří čtvrtinu země.

Tanzanie

Mačkat se zde rozhodně nebudete

Naštěstí všechna v úvodu vyjmenovaná místa navštívit lze. Kromě nich navíc ještě 10 národních parků, 31 zvířecích rezervací, 50 kontrolovaných oblastí a dva mořské parky. Turisté si nemohou stěžovat, že by viděli málo, na druhou stranu o sebe „nezakopávají“.

Tyto starosti má sousední Keňa, kam jich každoročně zavítá přes milion a čtvrt a která tento masivní nápor přestává místy zvládat. Naopak do Tanzanie jich přijede jen cca sto tisíc.

savana Serengeti

Křesťané a muslimové se navzájem tolerují

Tanzanie je výjimečná i tím, že zde volně žije asi 20 procent z celkového počtu velkých zvířat v celé Africe, což je vzhledem k její rozlehlosti unikátní. Velmi pestré je i složení obyvatel, původně šlo totiž o dvě země, Tanganiku a Zanzibar, které se sloučily.

Přestože první je z větší části křesťanská a druhá muslimská, náboženské konflikty mezi nimi nejsou. Navíc tu žijí původní kmeny – Svahilci, Masajové aj. – s vírou ve vlastní bohy.

kráter Ngorongoro

Jih Tanzanie navštěvuje nejméně turistů

Tanzanie by měla potenciál stát se díky obřímu množství zvěře velmocí v oblasti safari, ale zřejmě o toto prvenství nestojí. Dává přednost nedotčenosti určitých území, hlavně na jihu, kde si pěstuje opravdovou Afriku, kam turisté „zabloudí“ jen výjimečně – na rozdíl od severu.

Tanganika

Tam jsou nejatraktivnější místa – proslulá jezera Tanganika (nebo také Tanganyika) a Ukerewe (Viktoriino jezero), „osmý div světa“, kráter Ngorongoro či nejstarší a největší národní park Afriky, lávové plató Serengeti. Ve dvou posledně jmenovaných lokalitách lze při projížďce džípem pozorovat statisíce migrujících zvířat, včetně velkých šelem.

kráter Ngorongoro

Nejlepší pláže mají sousední ostrovy

Na západě Tanzanie je zase vysočina s jezery Natron, Manyara a Rukwa a na ně navazující romantické pohoří, jako stvořené k pěším túrám.

Hodně turistů zamíří na východ Tanzanie, kde jsou u pobřeží Indického oceánu sousedící ostrovy Pemba a Zanzibar.

Zanzibar

Tam cestovatelé najdou spoustu pláží, kde mohou svlažit cestováním unavené tělo.

pláž na Zanzibaru

Na Zanzibaru se narodil Mercury

Zanzibar je poutním místem příznivců fenomenálního zpěváka a zakladatele světoznámé skupiny Queen, Freddieho Mercuryho, který se narodil v místní čtvrti Stone Town a chodil až do devíti let do zdejší misijní školy. Dům, v němž vyrůstal, už ale neexistuje.

nepravý dům Freddieho Mercuryho

Jeden podnikavec sice zabral jiný domek v okolí a vyzdobil ho Mercuryho fotkami, ale místní na něj hledí nevraživě. Žijí tu hlavně konzervativní muslimové, pro které je nepřijatelné, že byl gay.

nepravý dům Freddieho Mercuryho