Mají nádherné pláže, dechberoucí památky a nedotčenou přírodu. Má to ale háček. A ne zrovna malý. Vysněným cestovatelským destinacím vládne diktatura. Turisty tato skutečnost nemusí nutně odrazovat, ale je třeba ji mít na paměti a nastudovat si tamní zvyky a kodex nežádoucího chování v konkrétní zemi. Na co si tedy dát největší pozor?

Kuba

Rum, doutníky a veterány. Roztančená země vévodí seznamům nejdoporučovanějších letošních destinací. Turisté by se nejen v Havaně měli vyhnout zejména demonstracím a okolí nejrůznějších politických budov. Přísně zakázáno je na Kubě focení vojenských oblastí, což nebývá vždy uvedeno. Obezřetněji by se měly chovat také homosexuální páry. Veřejné projevy přízně mohou vzbudit a pravděpodobně také vzbudí zájem policie. A ještě něco: Až budete v baru, rozhodně si neobjednávejte populární drink Cuba libre. Mohli byste tím urazit některé obyvatele a v nejhorším se i dostat do problémů. Požádejte tedy raději o rum s colou a limetou, zejména mimo hlavní turistické oblasti.

dovolená na Kubě

Thajsko

Asijskou zemi charakterizují zejména pláže jako z pohlednic, výborná kuchyně a bohatý noční život. Též ve zdejších metropolích je nutné vyhnout se demonstracím. A hlavní je vyvarovat se jakékoli kritice režimu a současných nebo bývalých vůdců. Jediná negativní poznámka v tomto duchu může vést až k 15 letům vězení. Thajsko je známé také nebývale tvrdými tresty za drogy, což se týká i držení velmi malého množství. A jak jistě nejen z televizních seriálů víte, thajská vězení nejsou zrovna luxusními ubytovacími zařízeními.

Chiang Mai

Severní Korea

Spatřit Diamantové hory a další lákadla mlčenlivé země se dříve poštěstilo málokomu. V poslední době byly turistům brány více pootevřeny, ale děje se tak za velmi striktních podmínek. Na hlídače můžete v pravděpodobně nejizolovanější destinaci narazit doslova kdekoli. A tresty jsou mimořádně přísné i za drobné přestupky. Své by o tom mohl vyprávět americký turista Otto Warmbier, který byl právě odsouzen k 15 letům vězení spojeného s těžkou prací kvůli uloupení propagandistického plakátu. Ten si chtěl přivézt z dovolené jako trofej. Inu, zločin se někde opravdu nevyplácí. A navíc se za tímto pojmem může skrývat něco zcela jiného než u nás.

Opatrnost je v Severní Koreji nutná také při focení. Je zakázáno fotit armádu, stavby, obyvatele bez jejich svolení atd. Dále je doporučována opatrnost v blízkosti památníků. Vládnoucím představitelům země je nutné prokazovat respekt, nesmí být poškozena ani jejich fotografie v novinách. Nebezpečné může být i vlastnictví bible nebo pornografického materiálu a není žádnou raritou, když je hotelový pokoj odposloucháván. Veškerá elektronická zařízení mohou být sledována. Čeká vás tedy přímo „ukázková“ dovolená v diktatuře.

Severní Korea

Čína

Třetí největší zemi světa ročně navštíví obrovské množství turistů a většina z nich si odnese pouze úžasné zážitky. V některých případech ale mohou problémy nastat dokonce dříve, než opustíte příletovou halu letiště. Čínské úřady dělají namátkové testy na drogy a stíháni budete bez ohledu na to, kdy a kde jste drogu požili. V úvahu přichází i trest smrti. Místní policie má také pravomoc zadržet cizí státní příslušníky a zabránit jim v odjezdu ze země pouze při podezření ze spáchání trestného činu nebo účasti na soukromém sporu. Vyhněte se rovněž náboženským tématům a diskuzím o nezávislosti Tibetu. A karty si zahrajte raději až po návratu. Hazard je totiž v Číně nelegální.

Čína

Zimbabwe

Africká země láká hlavně národními parky, přírodními rezervacemi a Viktoriinými vodopády. Platí zde obdobná pravidla jako v předešlých končinách. Neurážejte vládu, nefoťte policii, strategické cíle a demonstrace. Homosexualita je v Zimbabwe dokonce trestná. A na rozdíl od Kuby by v případě konfrontace nešlo zdaleka jen o popotahování ze strany pořádkových orgánů.

Zimbabwe

Egypt

V zemi faraónů je třeba mít se na pozoru dokonce před veškerými intimitami. A to platí pro všechny bez ohledu na stav a pohlaví. Samozřejmě výjimku tvoří turistická střediska, jako je například Hurghada. Řeč je tedy spíše o konzervativnějších částech země. Pozor byste si ale měli více dávat na svůj fotoaparát, který není možné zamířit, kamkoliv se vám zamane. Bez povolení je nutné být zdrženlivější i při zachycování památek. Vládní složky v Egyptě mohou kdykoli během pobytu provést kontrolu snímků na SD kartě nebo v mobilním telefonu. Zvláště nebezpečné je také připlést se do davu demonstrantů, k jejichž rozehnání zde mohou být použity rovnou ostré náboje. Obdobně přísně místní trestají držení omamných látek.

pyramidy v Gíze

Jestliže se chystáte do některé ze zmíněných zemí, dbejte našich rad, v opačném případě se můžete dostat do velkých problémů. Dovolená v diktatuře je zkrátka něco jako hra s otevřeným ohněm…