Turisticky nejvyhledávanější emirát, který je součástí Spojených arabských emirátů, od roku 2009 stále nenašel soupeře, kterému by se podařilo pokořit majestátnost Burdž Chalífy, nejvyšší budovy světa. A tak developerům nezbývá, než trumfnout svůj vlastní rekord. U jaké stavby se budou cestovatelé fotit v roce 2020?

Veledílo překoná rekord jen nepatrně

Tentokrát nepůjde o mrakodrap v tradiční pojetí, ale o štíhlou věž připomínající minaret. Stavba má být „o fous“ vyšší než Burdž Chalífa, bude tedy muset vystoupat nejméně do 829 metrů. Domov nalezne na okraji zálivu Dubai Creek, v blízkosti chráněné krajinné rezervace. Rozhodně tedy bude na co koukat.

Takto by měla vypadat nejvyšší budova na světě.

Věž pojme byty, butikový hotel, několik prvotřídních restaurací a relaxační prostory. Odhadované náklady na realizaci projektu činí 24 miliard korun.

Tohle není pavučina, ale budoucí nejvyšší budova světa!

Architekta inspiroval div světa

Autorem návrhu je španělský architekt Santiago Calatrava, který se nechal inspirovat Visutými zahradami Semiramidinými, jedním ze starověkých divů světa. Nejvyšší stavbu proto mají zdobit rotující balkony a terasy se zahradami, vrostlými stromy a další zelení.

Takto bude The Tower vypadat uvnitř.

Megalomanské projekty si ostatně v Dubaji často zakládají na spojení s přírodními prvky. Například luxusní umělý ostrov Palm Jumeirah byl, jak už název napovídá, vystavěn ve tvaru palmy. Emirát se pyšní také největší přírodní květinovou zahradou na světě Dubai Miracle, pro kterou bylo kvůli extrémně horkému podnebí třeba vybudovat doslova megalomanský zavlažovací systém.

The Tower uvnitř

Jak dlouho bude nejvyšší?

Označení Nejvyšší budova světa však Calatravově věži s pracovním názvem The Tower, která se začne stavět na konci června letošního roku, nevydrží dlouho. Možná jen několik měsíců, či dokonce pouhých týdnů. V krajním případě se může stát, že se rekordem nebude pyšnit vůbec! Taktéž v roce 2020 má být totiž v Saúdské Arábii slavnostně otevřena stavba Kingdom Tower, vysoká 1001 metrů. Zatím se neví, který objekt bude dokončen dříve… A přibližně za 30 let vyroste v Tokiu o 700 metrů vyšší mrakodrap Sky Mile Tower!

vizualizace The Tower