Žebříčkům nejnavštěvovanějších zemí dnes dominují Francie, Spojené státy americké nebo Čína. Trend se ale poměrně rychle mění a do hledáčku cestovatelů se dostávají méně obvyklé, finančně výhodnější, dobrodružnější a často také výrazně zajímavější destinace. Jaké jsou tedy horké tipy pro následující měsíce a roky? Nechte se inspirovat a objevte dosud autentické země dříve, než budou beznadějně přelidněné. Poznejte společně s námi destinace budoucnosti!

Írán

Dávná Persie se již dnes hřeje na výsluní zájmu zkušených cestovatelů, přesto by se stát měl v následujících letech otevřít širším masám turistů. Lákadel na to má dostatek. Oplývá nejen přírodními krásami, ale také historickými a kulturními zajímavostmi, to vše stále za velmi příznivé ceny. Írán se také pyšní 19 památkami zapsanými na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Šáhovu mešitu, Persepolis či zahrady v Shirazu ročně zhlédne na pět milionů turistů. Tamní vláda plánuje v následujícím desetiletí až čtyřnásobný příliv návštěvníků a staví stovky nových hotelů. Specialista na íránský cestovní ruch David McGuinness dokonce tvrdí, že země by se měla stát nejvyhledávanějším cestovatelským cílem planety.

íránský Shiraz

Střední Amerika

Ač se region stále ještě nezbavil nálepky narkomafiánského území, středoamerické státy rovněž pracují na zlepšení své pověsti a pomalu se jim začíná dařit. Výrazným lákadlem jsou samozřejmě tamní celoročně příznivé teploty, atraktivní pláže a nádherné přírodní scenérie. Batůžkaření dávno není jedinou cestou, jak poznat Nikaraguu, Panamu, Belize a další destinace budoucnosti. Pralesy, vulkány, jezera, vodopády a exotickou faunu začínají pozvolna doplňovat i golfové rezorty, lázně a adrenalinové zážitky. Zkrátka pro každého něco.

Nikaragua

Krym

Ruská invaze v roce 2014 výrazně poškodila pověst této dříve populární turistické destinace. Pobřeží Černého moře vyhledávali k rekreačním účelům nejen Ukrajinci a Rusové, slunné vinice a hrady lákaly cestovatele z mnohem vzdálenějších končin. Ještě v roce 2013 National Geographic označil Krym za nejlepší výletní destinaci roku. Počet turistů se začíná postupně blížit k dřívějším hodnotám a ruská vláda pro to dělá, co může. Svým občanům nabízí například výhodné dotované balíčky. I zde ceny zatím nezatíží peněženku tak jako v navštěvovanějších přímořských lokalitách.

Krym

Severní pól

Vlivem klimatických změn se otevírají nové arktické vody, o něž soupeří Kanada, Spojené státy americké a Rusko. Nedotčená krajina bude stále více mizet a několik následujících let tak může být poslední šancí obdivovat její relativně autentické krásy. Velké tání ledovců má ještě jeden vedlejší účinek – zvyšuje šance na dosažení samotného severního pólu. Vědci předpovídají, že Severní ledový oceán „zažije“ léto bez ledu ještě před koncem tohoto století. Proletět se přímo nad severním pólem je možné již dnes pomocí vrtulníků nebo horkovzdušných balonů. Expedice do ledového království už nejsou výsadou několika málo vyvolených a turistické kanceláře zprostředkovávají nejen potřebnou lodní dopravu, ale navýšily také nabídku extrémních zážitků lákajících dobrodruhy z celého světa.

severní pól