Míst označovaných jako ráj na zemi jsou stovky, Francouzská Polynésie mezi ně patří zcela určitě. Tvoří ji čtyři hlavní seskupení sopečných či korálových ostrovů – Jižní souostroví, Tuamotu neboli Gambierovy ostrovy, Markézy a především Společenské ostrovy, kde žije nejvíc obyvatel. Pojďme si tedy představit některé z nich!

Radisson Plaza Resort na Tahiti

Tahiti proslavil malíř Gauguin

Když se řekne Společenské ostrovy (nebo také Ostrovy Společnosti), je třeba začít Tahiti. Jedná se o největší a nejznámější ostrov, kde se kromě pozoruhodně nádherné přírody nachází i několik pamětihodností a také francouzská univerzita. Tahiti se skládá ze dvou kruhových částí se sopečnou horou ve středu každé z nich. Umělecky vzdělaní jedinci dobře vědí, že ostrov proslavila zejména díla francouzského malíře Paula Gauguina.

pláž na Tahiti

Lze zde strávit úžasnou dovolenou, a to zejména od května do října. Po zbytek roku na Tahiti (mapa) panuje období vlhka a dešťů. Jednou z atrakcí, kterou byste si tady neměli nechat ujít, je vyhlídkový let helikoptérou.

vyhlídkový let nad Tahiti

Na severozápadním pobřeží se rozkládá hlavní město celé Francouzské Polynésie – Papeete. Kdysi malý a nezajímavý přístav se proměnil na velkou „loděnici“, kde kotví jak obchodní lodě, tak zaoceánské parníky či luxusní jachty zámožných rezidentů. Centrem všeho dění je pobřežní promenáda, jak už to bývá, lemovaná obchody, bary, kavárnami i restauracemi nabízejícími vybrané místní pokrmy.

hlavní město Pepeete

Herec Marlon Brando žil v ráji

Mnohé turisty však procházka trochu nudí, nebo spíš omrzí, a tak se vydají trajektem – asi 20 km – na ostrov Moorea.

rezort na ostrově Moorea

Je jedním z nejkrásnějších v celé oblasti, obklopený nádhernou lagunou, ale hornatá krajina svádí i k pěším toulkám, při nichž se lze dosyta kochat krásou přírody.

ostrov Moorea

Pozornost přitahuje ostrov Tetiaroa (mapa). Ten je ovšem nepřístupný, jeho majitelem byl Marlon Brando, světoznámý herec (mj. i díky roli Kmotra ve stejnojmenném mafiánském filmu). Po umělcově smrti se zde usadil jeden z jeho synů. Turisté si tedy ostrov prohlédnou jen zdálky a následně zamíří dál. Společenské ostrovy totiž nabízejí mnohem víc!

ostrov Tetiaroa

Bora Bora fascinuje romantiky

Většinou je jejich cílem asi 250 km vzdálený ostrov Bora Bora (mapa). Není zajímavý jenom na povrchu, ale i pod vodou. Poznávat krásy mořského světa tu lze jen tak, na nadechnutí.

dovolená na Bora Bora

Nejoblíbenější pláží je Matira Beach, ubytování představují romantické bungalovy postavené na molech nad hladinou laguny.

ostrov Bora Bora

Jsou ovšem velice dobře, až nadstandardně vybavené, i když zvenku vypadají obyčejně. O Bora Bora jsme se ostatně rozepsali už dříve, více fotografií i zajímavostí naleznete ZDE.

bungalovy na ostrově Bora Bora

Společenské ostrovy se dělí na dvě skupiny

Právě jsme vám letmo představili čtyři Společenské ostrovy, ve skutečnosti jich je podstatně více. Patří mezi ně ještě Mehetia a Maiao, které se společně s Tahiti, Mooreou a Tetiarou řadí mezi tzv. Návětrné ostrovy (Îles du Vent). Druhou skupinou jsou Závětrné ostrovy (Îles Sous-le-Vent), konkrétně Huahine, Bora Bora, Raiatea, Tahaa, Maupiti, Tupai, Mopelia, Scilly a Motu One. Některé jsou sopečného, jiné korálového původu.

ostrov Tahiti

Centrály cestovního ruchu i hoteliéři jsou si dobře vědomi exkluzivního prostředí Francouzské Polynésie i skutečnosti,  že – nejen Společenské ostrovy – navštěvuje hlavně náročná klientela a přizpůsobují se tomu.

Společenské ostrovy jsou příslibem luxusní dovolené

Takže kromě bungalovů tu stojí luxusní hotely mezinárodně známých řetězců, jako jsou InterContinental, Radisson a další. Ceny ubytování a jídel nepatří k lidovým, řetězce typu McDonald tu jen tak nenajdete, i když na Tahiti právě na „Mekáč“ při troše štěstí narazíte.

ostrov Bora Bora

Pro ty, co neoplývají hmotnými statky, je nejvýhodnější možnost koupit si jídlo buď na trhu nebo v „roulottes“ – pojízdných jídelnách, kde se dá vcelku dobře a levně najíst.

Kulinářskou specialitou je mahi mahi

Místní jídelníček je založen na plodech moře, specialitou je mahi mahi, ryba, na níž si pochutnají i ti, co je „nemusí“, chutí se hodně podobá krůtímu masu. Oblíbené jsou i další druhy, ty už se jedí syrové, v kokosovém mléce, a také masa pečená na kamenech v jámě.

mahi mahi

Hotely ovšem nabízejí pokrmy všech možných mezinárodních kuchyní. Doporučit lze rovněž ovoce, místní ananasy jsou považovány za nejchutnější na světě!