Kambodža v jihovýchodní Asii byla zejména kvůli krutovládě (1975 – 1979) Rudých Khmerů a diktátora Pol Pota, která si vyžádala až tři miliony lidských životů, pro turisty dlouhá desetiletí tabu.

Asi nikde jinde nevládly tak barbarské poměry. Došlo k násilnému vysídlení měst, údajně semenišť kapitalismu, zničení uměleckých děl. Obyvatelé museli nosit černé stejnokroje a odstěhovat se na venkov či do džungle, aby se převychovávali prací. V metropoli Phnompenh žila jen vládnoucí klaka, peníze i obchod byly zrušeny, rybolov a sbírání plodů ze stromů zakázány jako kontrarevoluční činy!

expozice vypovídající o vládě Rudých Khmerů

Lidé si tady rádi povídají

Naštěstí se situace vrátila do normálu a Kambodža se díky bohaté historii a památkám postupně stává stále oblíbenějším cílem zahraničních turistů. I proto, že místní jsou velmi přátelští a komunikativní a v ulicích měst to žije dlouho do noci.

Nejvíc pochopitelně v metropoli Phnompenh (mapa), kde je spousta barů, diskoték a vůbec podniků nabízejících všechny možné radovánky – včetně drog a sexu.

bulvár Sisowath Quay

Královský palác vás okouzlí

Cestovatelé s ušlechtilejšími zájmy projdou bulvár Sisowath Quay plný kaváren a obchodů a Královský palác s dvěma velkolepými pagodami či Národní muzeum, jež zahrnuje úžasnou sbírku umění zlatého věku země. Je tu však i vzpomínka na nedávné hrůzy a útrapy, jimiž si Kambodža prošla.

Královský palác ve městě Phnompenh

V bývalé věznici Tuol Sleng jsou k vidění mučicí nástroje a dokumenty. Dominantou je Památník nezávislosti v buddhistickém stylu, připomíná odchod Francouzů (1953).

bývalá věznice Tuol Sleng

Období dešťů dělá z řeky raritu

Život země ovlivňuje mohutná řeka – desátá nejdelší na světě – Mekong, přítokem je 100 kilometrů dlouhá řeka Tonlésap, vytékající ze stejnojmenného jezera. Může se „chlubit“ ojedinělým jevem – dvakrát do roka změní směr toku, což souvisí s obdobím dešťů.

Kambodža

Jezero se kvůli nim zvětší na dvojnásobek. Když ustanou, voda se vrátí zpět do řeky. Díky tomu je Tonlésap jedním z nejbohatších zdrojů sladkovodních ryb na světě.

Tonlésap

Angkor Wat symbolizuje osu světa

Asi nikdo nevynechá zhlédnutí chrámového komplexu Angkor Wat, patří mezi jednu z největších a nejkrásnějších památek historie lidstva. Stavba začala v devátém století a pokračovala až do čtrnáctého, hinduistické paláce a chrámy zabírají plochu 200 km2.

Je jich sto třicet, některé jsou polorozbořené, ale je vidět, že měly symbolickou strukturu. Představují mytickou horu Méru, osu světa a vesmíru a příbytek boha Brahmy.

chrámový komplex Angkor Wat

Kambodža nadchne i labužníky

Nejen památkami živ je člověk, takže když mu z nich vyhládne, je čas na jídlo. Khmerská kuchyně je velmi chutná, podobá se thajské, jen není tak ostrá ani kořeněná. Hlavní jídlo tvoří obvykle polévka a ryba připravovaná na nejrůznější způsoby.

Oblíbené jsou rýžové nudle v hustém masovém vývaru. Jinak je ve všem zelenina, k jejímu dochucení se používá koriandr, máta a citrónová tráva.