Moderní věda vyřešila mnoho záhad, co lidstvo trápily dlouhá staletí, odhalila spoustu podvodů, vyvrátila divoké teorie ufologů. S koulemi v Kostarice si však neví rady.

Ty se vůbec poprvé objevily ve třicátých letech minulého století, kdy firma United Fruit Company zřizovala nové banánové plantáže na místě deštného pralesa v lokalitě poblíž města Palmar Sur. Použila přitom obvyklou metodu – kácet a vypalovat.

Jejich autor je dosud neznámý

Když ale poté začali dělníci půdu upravovat pro budoucí pozemky, nacházeli k svému velkému údivu značné množství kulatých kamenů dokonalého tvaru.

Ty se, neznámo proč, rozměry liší. Některé mají pár centimetrů, jiné v průměru až 2,5 metru! Divné je, že v okolí ani jednoho z nich (zatím jich bylo objeveno na 500) archeologové neodhalili zhola nic – žádné artefakty, zbytky keramických střepů, kosti atd.

Pokud totiž tajemné koule byly výtvorem lidských rukou, měly se správně nějaké pozůstatky po jejich činnosti poblíž najít. Podle nich by pak šlo určit stáří předmětů, ale bohužel…

tajemné koule v Kostarice

Pověst o pokladu byla naprosto zcestná

Při detailním zkoumání skenováním krajiny z vrtulníku jen zjistili, že původně bylo na území Kostariky těchto kulatých kamenných objektů až tisíc. Mnohé rozbili místní obyvatelé kvůli legendě, že se uvnitř ukrývá poklad, ale nikdy žádný nenašli.

A aby těch všech otazníků pro vědce nebylo málo, tajemné koule se liší i složením. Jsou z pískovce, vápence, ale většina z nich je granitová a váží i víc než šestnáct tun.

kulatý kámen v Kostarice

Tajemné koule prý znázorňují hvězdy

Mnoho koulí dnes najdeme před domy, kostely, nemocnicemi či školami. Nejvíc (130) jich je v Museo Nacionale de Costa Rica v metropoli San José, kde je hned u vstupu vystavena jedna, zdobená rytinami. Podle znalce E. Quessady představuje souhvězdí.

Ne tak, jak je vidíme dnes, ale pohledem předkolumbovské generace. Podle hvězdných pozic se prý určovala významná data – období dešťů, sklizní a důležitých událostí.

koule

Existuje spojitost s Mayi?

Zatím ovšem nikdo nevysvětlil, jakým způsobem autoři docílili tak dokonale kulatých tvarů. Domorodci tvrdí, že předci znali specifickou tekutinu změkčující kámen, který pak šel libovolně tvarovat. Podle pověstí se někde našly zapečetěné nádoby, co ji obsahovaly.

Jakmile byly otevřeny, obsah se okamžitě a záhadně vsákl do země! Stejný postup používali podle některých znalců i Mayové či stavitelé obdivuhodných inckých zdí.

Je to však zatím jenom spekulace, způsob výroby zůstává neznámý. Nenalezla se ani stopa po nástroji, který by kameníkům umožnil, bez použití železa, které asi neznali, vytvořit tak perfektní obrysy.

Zodpovězeny nejsou ani dvě úplně základní otázky: Proč to vlastně dělali? A kdy vznikly? Navíc na celém území Kostariky se dosud nenalezl jediný kamenolom, v němž bylo možné koule vyrobit!

tajemné koule v Kostarice

Jednou z variant jsou dávné civilizace

Někteří záhadologové jsou přesvědčeni, že tajemné koule jsou dílem prastarých civilizací z doby asi tak před 10 000 lety. Prý měly vysoké matematické znalosti, pracovaly s vysokými teplotami, používaly řezbářské nástroje, ale neznaly písmo, takže nezbyly žádné záznamy!

Archeoložka Ifigenia Quintanilla zase tvrdí, že u řeky Terraba nalezla pár nedodělků a k úpravě jí stačí použít pruhy kůže a písek na vyleštění. Nicméně to nikomu neukázala…

kamenné koule v Kostarice