Španělský ostrov Mallorca je vyhledávanou letní destinací, velmi si ho oblíbili také Češi. Pokud se do těchto končin hodláte v budoucnu vydat, asi byste měli vědět, že už i tam bude zavedena povinná pobytová taxa. Ta se vztahuje na turisty počínaje pátkem 1. července 2016.

V průměru vyjde na 40 korun denně

Pěkné písčité pláže, romantické zátoky, přátelské hotely na patřičné úrovni, útulné kavárny, spousta zeleně včetně piniových hájů, pomerančovníků a palem, vzácné ptactvo – to jsou jen některé z důvodů, proč se dovolenkáři tak rádi vydávají do letovisek, mezi něž patří Calas de Mallorca, Playa de Muro, Alcudia, El Arenal, Santa Ponsa či Playa de Palma.

hotel Iberostar Club Cala Barca

Každá krása něco stojí, výjimkou není ani dovolená na Mallorce, která tak vyjde o něco málo dráž než dosud. Pobytová taxa bude splatná na místě, a to po příjezdu do ubytovacího zařízení. Její výše se bude odvíjet od kategorie daného ubytovacího zařízení. Má se jednat cca o 0,55 až 2,2 EUR na osobu a den. Cestovní kanceláře však své klienty raději upozorňují na skutečnost, že výše poplatků se v jednotlivých hotelech může během sezóny lehce změnit.

pobytová taxa se bude vztahovat i na dovolenou na Mallorce

Kde ještě je zavedena pobytová taxa?

Mallorca tak nebude první ani poslední destinací s nálepkou Povinná pobytová taxa. Ta se musí platit například v některých oblastech Itálie, v Maroku a v Chorvatsku. Tam je situace následující: Každý, kdo se v turistickém místě mimo své bydliště ubytuje v ubytovacím zařízení, je povinen platit ubytovací taxu. Ubytovacím zařízením se rozumí – hotel, pension, motel, turistický apartmán, rekreační zařízení, zotavovna pro děti a mládež, bungalov v kempu, byt pro rekreaci, pronajímaný pokoj, léčebné zařízení, horská chata či útulna, jachta a všechna další zařízení, která poskytují ubytovací služby.

chorvatský ostrov Brač

Pobytová taxa se v Chorvatsku platí za každé uskutečněné přenocování. Poskytovatel ubytovací služby je povinen přihlásit každého svého hosta v jakémkoli komerčně provozovaném ubytovacím zařízení, mít potvrzení o splnění této přihlašovací povinnosti a hostu je na požádání předložit.