Druhý díl našeho „havajského seriálu“ je věnován třetímu největšímu, ale přitom zdaleka nejlidnatějšímu ostrovu Oahu, kde žije odhadem milion obyvatel, což jsou dvě třetiny celé populace Havajských ostrovů. Může se pyšnit i tím, že se v jeho metropoli Honolulu narodil současný americký prezident Barack Obama.

metropole Honolulu

Písek na plážích je z dovozu

Turisty ale víc přitahují místní pláže – Waikiki (její polovina je vyhrazena jen pro surfaře) a Hanauma Bay. Obě se pyšní především nádherně čistým a modrým mořem.

pláž Waikiki

Na plážích ostrova Oahu je sice jemný bílý písek, ale nikoli původní, nákladně se dováží třeba až z Kalifornie!

pláž Hanauma Bay

Místy se vyrojí i malé, dost ostré skály, na ty je třeba si dát pozor. Jsou, stejně jako celé souostroví, sopečného původu. Jinak město je rušné, plné barů.

ostrov Oahu

Hodně navštěvovaný je i přístav Pearl Harbor s vraky lodí Arizona a Missouri, které jsou pozůstatkem po útoku Japonců i smutným mementem vstupu USA do války.

loď Arizona v přístavu Pearl Harbor

Sopce se říká Diamantová kvůli omylu

Na Oahu se nejezdí jen za koupáním a vodními radovánkami, kterých tu je spousta (lze zkusit snad všechny adrenalinové atrakce, co jen existují), ale i za nevšedními zážitky. Jedním z nich je návštěva majáku Aloha Tower z roku 1926, dnes je z něj rozhledna.

rozhledna Aloha Tower

Zajímavá je návštěva vnitrozemí, začíná obvykle sopkou Diamond Head u Honolulu. Jméno jí v 19. století dali britští námořníci, kteří si spletli krystalky kalcitu s diamanty.

sopka Diamond Head

Je volně přístupná, tak hodinku zabere cesta na okraj kráteru, a přibližně stejně, nebo o něco déle, podle fyzické kondice, trvá nahoru. Stoupání je poměrně prudké, ale jinak výstup není náročný. Pěšina je kamenitá, stupňovitá, část vede v úzkém tunelu.

Na vrcholu, kde byla pevnost Fort Ruger, od roku 1908 první vojenská základna USA na Havajských ostrovech, je vyhlídková plošina, kde se lze kochat.

sopka Diamond Head

Schody do nebe opakovaně dostály svému názvu

Dobrodruzi se léta tajně vydávali i přes zákaz vstupu a policejní hlídky na nebezpečné schodiště Stairway to Heaven. Původně sloužilo obsluze rádiové antény na vrcholu hory, v roce 1987 bylo pro veřejnost uzavřeno hlavně kvůli smrtelným úrazům.

Trasa sice měřila jen asi 650 metrů, ale vedla přes 3922 hodně krkolomných schodů. Vloni silná bouře některá části úplně pobořila, takže je teď prakticky neschůdná.

Co bude dál, o tom se jedná. Existují dvě možnosti – buď „schody do nebe“ zbořit, anebo je naopak upravit tak, aby nepředstavovaly riziko, a pak je zpřístupnit.

schodiště Stairway to Heaven

Na Oahu narazíte rovněž na americké Japonsko

Velkou zvláštností ostrova Oahu je i údolí v krásném pohoří Ko’olau, kde se turista zčistajasna (pomyslně) ocitne v Asii.

Před očima se mu totiž náhle objeví zmenšená kopie buddhistického chrámu Bjódóin z japonského města Udži. Je z roku 1968 a připomíná 100 let od první imigrace Japonců sem.

kopie buddhistického chrámu Bjódóin

Hula hula rozpohybuje i vás

I dnes na Havaji žije nejvyšší počet (39 %) obyvatel asijského původu a míšenců (až 24 %) z celé Ameriky.

Zmínku zaslouží tradiční uvítací rituál věnců z květin věšených na krk a domorodý (původně mužský) tanec hula hula, který se tu lidé učí už od dětství…

tanec hula hula

A plavba na katamaránu s výbornou večeří v záři zapadajícího slunce by snad udělala romantika i z největšího škarohlída…

ostrov Oahu