Sonora je severoamerická poušť o celkové rozloze 311 000 kilometrů čtverečních. Jedna její část se nachází na území Spojených států amerických a druhá na území Spojených států mexických. Ačkoli jde o poušť, rozhodně se nedá říci, že by byla pustá. Díky bohatství rostlin a živočichů se dokonce řadí mezi nejvýznamnější pouštní ekosystémy světa a její nejzachovalejší části jsou chráněné a vyhlášené jako národní parky, památky či přírodní rezervace.

Většinu lidí přežijí nejméně o 120 let

V Sonorské poušti rostou největší kaktusy světa – saguaro (Carnegiea gigantea). Vyrůstají až do výšky patnácti metrů, jejich kmen mívá průměr přes půl metru a váha se pohybuje kolem osmi tun. Za rok vyrostou zhruba o dva a půl centimetru, staré mohou být až 250 let.

národní park Saguaro

Ty nejúžasnější a nejzachovalejší najdete v národním parku (mapa), který se jmenuje po nich a rozkládá se v Arizoně, u pouštního města Tucson. Kaktusy saguaro tu tvoří jakýsi les, který však stín ani chládek nikomu neposkytne. Kromě nich tu ale spatříte i jiné druhy kaktusů či pouštní květeny a také jedinečné pouštní živočichy.

Saguaro kvetou na konci jara

Bizarní vzhled dodávají kaktusům saguaro jejich ramena. Největší a nejstarší rostliny jich mohou mít až pět. První ramena se přitom objevují, až když je kaktus ve věku kolem 80 let. Saguaro kvetou v květnu až červnu, bílé květy se žlutým středem se shlukují na koncích ramen a kmene. Otevírají se k večeru a ráno se zase zavírají.

květy kaktusu saguaro

Mají téměř osm centimetrů v průměru, délka květní trubky je přes deset centimetrů. Z opylených květů se vyvíjejí plody, které těsně před obdobím dešťů pukají a odkrývají jasně červenou dužninu. Ta je oblíbenou potravou mnoha pouštních živočichů, ale i důležitou potravinou pouštních kmenů indiánů.

Po vydatném dešti vypadají trochu jinak

Jejich tělo pokrývají svislá žebra, trochu připomínající harmoniku. Na žebrech rostou ve shlucích ostny dlouhé až pět centimetrů. V období sucha jsou rýhy mezi žebry hluboké, žebra jsou poskládaná blízko sebe. Když ale zaprší, a věřte, že v této oblasti bývají i pořádné lijáky, pak nasávají vodu do žeber a rýhy se vypínají, vyhlazují.

kaktusy saguaro

Jeden kaktus je schopen nasát až 700 litrů vody! Saguaro jsou navíc vybaveny dokonalým kořenovým systémem na sběr vody. Ten je plochý, sahá nanejvýš do metrové hloubky, zato je hustý a rozprostírá se do vzdálenosti až 30 metrů.

kaktusy saguaro