Zámek Brissac, kterému se říká Obr na Loiře, nepatří k nejvíc navštěvovaným. Leží totiž moc daleko od ostatních, až 300 km od Paříže, poblíž Angers v Anjou. Nicméně zajížďka se určitě vyplatí. Když k němu turista přijíždí, může mít zdálky pocit, že jde o nádhernou kulisu, kterou použil Walt Disney pro některou ze svých pohádek.

Brissac má navíc sedm podlaží, díky tomu jde o naprosto nejvyšší zámek ve Francii. Uvnitř je neuvěřitelných 204 (!) místností, většinou luxusně vybavených. Nescházejí v nich ani díla slavných malířů, která by mohly závidět i mnohé galerie.

zámecká ložnice

Rekonstrukce napravila následky revoluce

Původně se jednalo o hrad z jedenáctého století, který podle všeho sloužil některému z hraběcích rodů z Anjou. Pečlivým čtenářům Tří mušketýrů se jistě vybaví, že právě otráveným vínem z této proslulé oblasti je chtěla zlikvidovat proradná mylady.

To bylo vyhlášené a je i dnes, ale zpět na zámek. Po četných peripetiích ho získal maršál Charles II de Cossé, první vévoda z Brissac, a také v něm v roce 1621 zemřel.

Od té doby je předáván z otce na syna, dnes mu „vládne“ už třináctý potomek. Každý se ho snažil něčím zvelebit, jen při Francouzské revoluci byl vypleněn a přes padesát let chátral, než v roce 1844 začala obnova, která respektovala původní podobu.

zámek Brissac

Zdejší víno chválí laici i odborníci

Později se ovšem přidávaly nové prvky, například soukromé divadlo z 19. století, až pro dvě stě diváků. Pochopitelně nesmí scházet bohatě zásobený vinný sklep.

V něm lze i zakoupit výtečný mok Rosé d’Anjou. Součástí zámku Brissac je také čajovna či kavárna a zároveň restaurace Le Pavillon des Cèdres, kde výborně, vybraně, i když ne zrovna levně, vaří (ostatně stejně jako na každém jiném zámku).

víno Rosé d’Anjou

Nechybí tu ani obchůdek se suvenýry, kde je možné zakoupit knihy, místní produkty, hračky a další řemeslné výrobky na památku.

Straší tady zavražděná žena v zeleném

Jako v každém šlechtickém sídle se i zde údajně vyskytuje strašidlo. Podle legendy jeden vlastník zámku Brissac (jméno se neví) přistihl choť v náruči milence a zabil je tak brutálně, že zešílel. Duch ženy bloudí chodbami a snaží se z těla vytáhnout zabodnutý meč.

Zajímavá jsou svědectví velmi důvěryhodných osob, ty se – nezávisle na sobě – shodují v detailech. Všichni ji viděli v zeleném a přesně popsali místo rány, na hrudníku.

podzemní kanál

To vedlo místní duchařské nadšence k tomu, aby tu strávili několik nocí, vybaveni kamerou s nočním viděním a detektorem pohybu. Ten opakovaně zaznamenal reakci na chodbách, kde nikdo nebyl, cítili prý i závan vzduchu, jakoby někdo prošel kolem.

zámecká ložnice

Třetí den se jim konečně povedlo spatřit krásnou ženu v zelených, zkrvavených šatech s dýkou v hrudi a natočit ji. Když si však záznam přehráli, nic na něm nebylo…

chodba zámku Brissac

Kdy má Brissac otevřeno?

Zámek Brissac (mapa) zaujme nejen honosností, pokud jde o vzhled, a přepychovým vnitřním vybavením s historickým, vyleštěným nábytkem a vyšívanými  gobelíny, ale i parkem, který ho obklopuje a je jak stvořený pro romantickou procházku…

park zámku Brissac

V hlavní sezóně je Brissac přístupný denně od 10 do 18 hodin (poslední prohlídka začíná v 17:30), mimo ni se drží polední pauza (12:05 – 14:00) a v úterý je zavřeno. Vstupné i s ochutnávku vína činí 10 €, studenti zaplatí 8,50, děti 4,50.

zámek Brissac