Jen o šest metrů nižší než nedaleký, 310metrový Shard bude nový mrakodrap Oakwood Tower, který hodlají postavit v Londýně. Přesto se tento objekt nesmazatelně zapíše do historie. Bude totiž vybudován na dřevěné konstrukci a tím pádem dostane nálepku Nejvyšší dřevěná stavba světa!

Jedná se o technologii budoucnosti

Mrakodrap Oakwood Tower by měl mít 80 pater a tyčit se do výšky 304 metry. Projekt Dubové věže zpracovala společnost PLP Architecture, mezi jejíž počiny se řadí například Danube House v pražském Karlíně, ve spolupráci s fakultou architektury Cambridgeské univerzity.

Díky současnému příklonu k dřevěným konstrukcím vznikají lehčí a cenově dostupnější domy. Architektonický svět se výškovými dřevěnými stavbami intenzivněji zabývá zhruba pět let. Některé z nich už existují, jiné jsou teprve ve fázi plánování.

Jako první fascinovala svět Austrálie

V roce 2012 byl nad přístavem v Melbourne postaven desetipatrový dřevěný obytný blok Forte, který měří 32 metrů. Do roku 2014 byl ověnčen titulem Nejvyšší dřevěná stavba světa, ale pak jej o čtyři patra předčil dům vystavěný v centru norského Bergenu.

Od loňska stojí v londýnské čtvrti Shoreditch 33metrový bytový dům, k jehož realizaci byla použita vícevrstvá laminátová konstrukce. V Kanadě začali touto technologií stavět studentské ubytovací zařízení, které má mít 18 pater a bude se tyčit do výšky 53 metrů.

Pevným materiálem není jen beton

Důvod, proč se architekti začínají odvracet od betonu a oceli ke dřevu, tkví v nové technologii, která dává dřevěným konstrukcím mimořádnou pevnost.

„Existuje mnoho nových materiálů ze dřeva, použitelných ke stavbě konstrukcí domů,” řekl Michael Ramage, jenž pracuje ve výzkumném oddělení univerzity v Cambridge. Příkladem je zmíněný vícevrstevný laminát, který tvoří několik dřevěných vrstev vyskládaných křížem na sobě a slepených nehořlavým lepidlem.

mrakodrap Oakwood Tower vizualizace

Může nejvyšší dřevěná stavba světa shořet?!

Dřevěná architektura vyvolává logickou otázku týkající se hořlavosti. Ramage tvrdí, že Oakwood Tower, budoucí nejvyšší dřevěná stavba světa, která má stát poblíž kulturního centra Barbican (mapa) ve středu Londýna, překoná svou odolností proti požáru betonové budovy.

„Stavební dřevo nehoří způsobem, jak si to lidé představují. Velké požáry v Londýně a Chicagu způsobilo vznícení velmi malých kusů dřeva. Rozměrné dřevěné bloky je těžké podpálit. Lidé se navíc v dřevěných stavbách cítí uvolněně, spojují dřevo se zelení a líbí se jim to,” řekl.