Když se zeptáte cestovatelů, do které asijské země byste určitě měli zavítat, většina se shodne na Vietnamu. Nadšeně vám budou vyprávět o krásné přírodě, místním jídle, přívětivých lidech a neuvěřitelných místech. A mají pravdu, protože Vietnam rozhodně stojí za návštěvu. Kdysi býval součástí Francouzské Indočíny a láká všechny typy návštěvníků z celého světa. Na své si přijdou zhýčkaní turisté, rodiny i batůžkáři.

Vietnam můžete projít pohodlně a luxusně, ale ten „pravý Vietnam“ nejlépe poznáte s batohem na zádech a dobrodružnou duší cestovatele. Rozlohou se podobá dlouhé nudli a každá oblast nabízí nespočet zajímavých míst a zážitků. Proto jsme pro vás připravili nejprve 10 tipů ze severního Vietnamu (článek najdete ZDE) a dnes pro vás máme 10 důvodů, proč navštívit jižní Vietnam. Tady jsou!

1/ Ochutnat nejlepší Bahn Mi

Vietnamská kuchyně nabízí bezesporu jedny z nejlepších jídel na světě. Dokonalá kombinace čerstvých bylinek, zeleniny a chilli vás dostane do nirvány. Vietnamskou gastronomii ovlivnily francouzské koloniální časy, a tak některá zdejší jídla, k nimž patří například Bahn Mi, jsou evropská a asijská současně.

Bahn Mi je křupavá, světlá a nadýchaná bageta plněná velkou porcí čerstvých asijských ingrediencí. Už po prvním kousnutí se těšte na explozi chutí. Můžete si dopřát různé chuťové varianty, ale nebojte se experimentovat a dejte si místní šunku a paštiku. Bahn Mi najdete ve Vietnamu na každém rohu, ale ne všichni jí umějí správně připravit.

Tu nejlepší Bahn Mi jsme ochutnali ve městě Hoi An – za pouhých 20 Kč! Při procházce centrem města se ptejte na stánek s malou restaurací nazvanou Bahn Mi Phuong. Už zdálky uvidíte hlouček lidí čekajících na svoji denní dávku Bahn Mi. Věřte nám, že po ochutnání budete překvapení, jak skvěle taková asijská bageta chutná!

bageta Bahn Mi

2/ Nechat se okouzlit městem Hoi An

Jedním z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších míst z celého Vietnamu je město Hoi An (mapa). Nachází se uprostřed dlouhé vietnamské nudle a v 16. století bylo významným námořním přístavem. Díky tomu se zde mísí velké množství architektonických stylů.

Při procházce uličkami nebudete mít pocit, že jste ve Vietnamu. Domky a budovy jsou nízké a hlavně ze dřeva. Pro svou jedinečnou atmosféru, historické jádro, mix stylů a více než tisíc objektů bylo Hoi An v roce 1999 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Přes den můžete navštívit velký trh přímo v srdci města; je plný čerstvých ryb, zeleniny, exotického ovoce a voňavých bylinek. Hoi An nabízí krásné a různorodé látky, z nichž si můžete nechat ušít, cokoliv vás napadne. Milovníci jídla budou v sedmém nebi, protože Hoi An se chlubí skvělou kuchyní a místními specialitami. Prostředí a chutě vás zlákají na kurz vaření, díky kterému budete doma připravovat skvělá jídla. Vaše kuchyně se tak doslova promění v jižní Vietnam…

Nejkrásnější je Hoi An večer, kdy barevné lampiony rozzáří město a řekou plují svíčky. I když bude město plné lidí, má to svou atmosféru a vy se do Hoi An zamilujete.

město Hoi An

3/ Navštívit Purpurové Zakázané město v Hue

Hue (mapa) je jedinečné historické město, které prostě musíte navštívit. Nachází se na území, které pomyslně dělí severní a jižní Vietnam, a bylo svědkem mnoha bitev. Je to také bývalé hlavní město Vietnamu a vládla zde poslední císařská dynastie Nguyen. Zajímavostí je, že Hue – jako jedna z prvních vietnamských lokalit – bylo zařazeno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Nejlepší bude, když si půjčíte motorku a užijete si prohlídku města dle vlastního tempa. Začněte v centru, kde se nachází Císařská pevnost, která byla částečně rozbombardovaná, ale přesto vás její zachovalé budovy a Purpurové Zakázané město uvnitř chytnou za srdce.

Poté se vydejte k pagodě Thien Mu, která je zasvěcena reinkarnaci Buddhy a je spojovaná s mnichem, jenž se na protest proti tehdejší vládě nechal upálit v autě. Dalšími zajímavými místy jsou Císařské hrobky, které si jednoznačně nenechte ujít. Všechny památky se dají zvládnout v průběhu jednoho dne, ale pro větší pohodu si na ně vyhraďte dva dny.

město Hue

4/ Top Gear jízda přes slavný Hai Van Pass

Tento skvělý zážitek je inspirovaný nejslavnější moto show Top Gear. Jestli to neznáte, je to velká chyba, a co nejdříve se podívejte na speciální díl z Vietnamu. Tři chlapi s britským humorem projíždějí na motorkách celou zemi. Uvidíte vzrušující jízdu a budete chtít zažít to samé. Jízda na motorce přes celý Vietnam je náročná, a tak si nechte krátký a nejlepší úsek Hai Van Pass (mapa).

Můžete jet ze severního města Hue do jižního Hoi An, anebo obráceně z Hoi An do Hue. Jedná se o 160 km dlouhou trasu plnou dobrodružství, krásných scenérií a zážitků jak na silnici, tak mimo ni. Cestou se můžete zastavit na několika místech.

Když se vydáte z Hue do Hoi An, tak vaše první zastávka bude na místě zvaném Sloní vodopád (mapa), kde se příjemně osvěžíte v přírodním bazénu. Dále budete projíždět malou rybářskou vesnicí Lang Co, z níž je to kousek k slavnému 21kilometrovému průsmyku Hai Van. Poté sjedete dolů do města Da Nang, kde si můžete na chvíli lehnout na pláž.

Posledním zajímavým místem je kamenická manufaktura a jeskyně se soškami Buddhů na tzv. Mramorové hoře. Pak se západem slunce dorazíte do hotelu v Hoi An. Kluci z půjčovny si vyzvednou motorku ve vašem hotelu a přivezou vám vaši velkou batožinu. Bude to jízda, to vám garantujeme.

úsek Hai Van Pass

5/ Vyzkoušet canoying v Dalatu

Při návštěvě horského města Dalat (mapa) si nenechte ujít příležitost a vyzkoušejte canoying, což je sportovní aktivita, při kterém se kombinuje slaňování skalních stěn a vodopádů, plavání tůněmi, skákání do jezírek, sjíždění přírodních toboganů a skluzavek. Tuto aktivitu jsme našli jenom ve městě Dalat.

Canoying je celodenní aktivita a zahrnuje dopravu na místo, instruktáž, vybavení, jídlo a pití. Většinou se slaňuje jeden menší a jeden velký vodopád. Čekají vás také dvě skály, s nimiž se rozloučíte dvoumetrovým skokem do jezírka.

Jestli se vám nebude chtít canoyingovat, můžete si užít den v Dalatu a projít se po krásném horském okolí. Kousek od Dalatu jsou vodopády. Přes den si projděte místní market plný jahod, květin a jídla. A večer navštivte jejich náměstí, které se zaplní místním jídlem a specialitami.

aktivita canyoing

6/ Užít si super levné potápění v Nha Trangu

Nha Trang aneb Miami ve Vietnamu nabízí velké hotely, kluby, kavárny a bohatý noční život. Můžete navštívit několik pozoruhodností, ale město je pověstné hlavně svou 7 km dlouhou pláží. Centrum Nha Trangu se najednou promění v ruské město, kde najdete ruské restaurace, obchody a informace v ruštině a Vietnamci na vás budou mluvit rusky.

Stačí, když se vydáte dál z ruské oblasti a budete opět ve Vietnamu. Město samo o sobě nenabízí mnoho aktivit, ale můžete si posedět v kavárně a užít si den na pláži. Nha Trang (mapa) je skvělá destinace pro potápění nebo šnorchlování a ze všech okolních států nabízí nejlevnější podmínky.

Za jeden den potápění se dvěma ponory a jídlem zaplatíte od 65 dolarů. Můžete se těšit na hejna barevných ryb, korály a skvěle strávený den. Pokud se ve městě zdržíte o něco déle, půjčte si motorku a vydejte se objevovat další pláže za městem.

pobřeží města Nha Trang

7/ Stanování na pláži a bláznění v dunách v Mui Ne

Mui Ne (mapa) je přímořské letovisko v jihovýchodní části Vietnamu. Tato oblast je vyhledávaná milovníky kitesurfingu a windsurfingu. Ostatní se přijdou podívat na písečné duny, relaxují v hotelu a večer si pochutnávají na mořských potvorách. Jestli máte čas, navštivte Mui Ne a ubytujte se v Longson Mui Ne. Je to místo, které se nalézá přímo na pláži, nabízí velkou relaxační společenskou zónu, billiardový stůl, kino, bar a restauraci.

Můžete se ubytovat v bungalovu, anebo být více dobrodružní a spát ve stanu na pláži. Stany jsou různé velikosti a uvnitř je matrace a polštáře. Vaše věci spolu s batohem budou uskladněné ve skříni na zámek. V noci budete slyšet vlny a brzy ráno vás probudí sluneční paprsky a teplo vycházejícího slunce. Stačí vykouknout ze stanu a pocítíte nádherný klid.

Přes den si můžete půjčit motorku nebo si domluvte džíp a vydejte se navštívit píseční duny. Z Mui Ne budete odcházet odpočatí a plní sil na bláznivý Saigon.

písečné duny v Mui Ne

8/ Plavit se po deltě Mekongu

Mekong protéká šesti státy – od Číny až po Vietnam, kde se vlévá do Jihočínského moře. Vietnamci jí říkají „řeka devíti draků“, protože se rozlévá do velkého množství ramen. Mekong má významný vliv na pěstování rýže a kávy.

Při návštěvě hlavního města Vietnamu si nechte minimálně jeden volný den na plavbu a poznávání života u řeky Mekong. Můžete se vydat na vlastní pěst prozkoumat i lokality, kam se organizované zájezdy nedostanou. Jenom si dopředu nastudujte, co a kde chcete navštívit.

Toužíte-li po větším pohodlí, domluvte si organizovaný výlet na ta nejzajímavější místa. Agentury nabízejí různé varianty, kdy si můžete zajistit noc u rodiny na deltě nebo se můžete plavit do Kambodže. V blízkosti největších měst lze navštívit plovoucí trhy a nakoupit čerstvé ovoce, zeleninu a květiny.

Během plavby vás čekají kulturní akce a třeba i focení s hadem. Nezapomeňte si koupit vietnamský klobouk, tzv. bambusák, který vás ochrání před sluníčkem a zajistí autentické vietnamské fotky.

řeka Mekong

9/ Zažít pocity vojáka Viet Congu v Cu Chi tunelech

Vydejte se na cestu do minulosti a zažijte na krátkou chvíli pocity vojáka Viet Congu. Vojáci a jejich rodiny jenom za pomocí lopat a krumpáčů vybudovali přes 200 km dlouhou síť podzemních tunelů. Ty byly jejich domovem, úkrytem a na povrchu bojištěm ve válce s Američany.

Dnes se jedná o turistickou atrakci a vy se můžete projít a zkusit si, jaké to bylo žít v těchto neuvěřitelně úzkých a dlouhých chodbách. Díky tomuto pozoruhodnému stavebnímu počinu Viet Cong zvítězil nad vyspělou technikou Američanů.

Cu Chi tunely (mapa) se nacházejí 70 km severovýchodně od Saigonu. V průběhu prohlídky se dozvíte zajímavé informace o výstavbě a životu v tunelech a odvážní můžou vejít do temné podzemní uličky a plazit se úzkým tunelem. Budete uchvácení tím, jak katakomby byly prakticky neodhalitelné, a uvidíte také jejich tajné a velice nebezpečné nástrahy.

Tunely mají mnoho odboček a slepých uliček a v některých místech jsou až ve třech patrech nad sebou. Nacházely se tam kuchyně, společenské místnosti, koupelny, kino, nemocnice atd. Budete odcházet a přemýšlet o tom, jak silná je vůle přežít a překonat své pohodlí ve prospěch přežití.

Cu Chi tunely

10/ Zamilovat se do ostrova Phu Quoc

Nejlepší variantou, jak zakončit cestování po Vietnamu a dobít baterky před návratem do betonové civilizace, je pobyt na pláži. Absolvujete pouze hodinový let ze Saigonu (neboli Ho Či Minova Města) a budete relaxovat a opalovat se na krásné vietnamské pláži. Ostrov Phu Quoc leží v Thajském zálivu a je také kousek od Kambodže. Dnes se mu říká Nefritový ostrov a je plážovým rájem, který nabízí skvělé aktivity a zážitky.

Chcete-li si určovat vlastní tempo a jednotlivé aktivity, půjčte si motorku. Jestliže se nehodláte o nic starat, vydejte se na organizovaný výlet s ostatními turisty. Kromě pláže si nenechte ujít návštěvu Kokosového vězení, které je vzpomínkou na zajatecký tábor, kde Američané krutě týrali zhruba 40 tisíc příslušníků Viet Congu.

Na ostrově uvidíte rozsáhlé pepřové plantáže, kde si lze koupit jeden z nejlepších pepřů na světě. Phu Quoc (mapa) je zároveň domovem nejúžasnější rybí omáčky a můžete se podívat na její zpracování a ochutnat ji přímo ve výrobně. Upozorňujeme na její silný odér, který není přijatelný pro každého.

Zajímavé jsou rovněž perlové farmy, kde si můžete koupit bižuterii s perlami. Ostrov nabízí taktéž vodní aktivity – od potápění a šnorchlování přes rybolov až po jízdu na kánoích atd. Z ostrova se vám bude těžce odcházet…

ostrov Phu Quoc