Atlantidu, legendární kontinent, kde sídlila vyspělá civilizace, vysoce převyšující okolní svět, hledají vědci i dobrodruzi už dlouho. Žhavým tipem je Santorini, skupina ostrovů, která je zbytkem velkého sopečného ostrova Théra.

Platón (nikdo jiný se o Atlantidě nezmínil, takže jsou i pochyby o její existenci) tvrdil, že se propadla za den do moře po mohutné přírodní katastrofě.

Lidé se stihli včas evakuovat

A právě to se na tehdejší Théře stalo před 3 600 lety, kdy došlo k výbuchu podmořské sopky o síle 160 000 hirošimských bomb a vlny tsunami zasáhly až daleké pobřeží Turecka. Nejhůře to odnesla Kréta, rozbouřený živel zpustošil řadu paláců a vedl k pozdějšímu zániku fenomenální minojské kultury.

pláž na Santorini

Je i předpoklad, že Théra mohla být její jakousi „kolonií“, nakonec je od sebe dělí jen 110 km. Ta byla zřejmě na erupci připravena. Vykopávky pod příkrovem lávy totiž odhalily ruiny prosperujícího města, ale bez lidských ostatků a předmětů z drahých kovů, což svědčí o úspěšné evakuaci obyvatel.

Santorini

Obří kráter je pastvou pro oči

Dnes jich má Santorini (mapa) asi 10 000, většina se různými způsoby věnuje turistům. Ti sem obvykle míří trajektem, což je nevšední zážitek, sopečná historie je patrná na každém kroku.

Nejkrásnější pohledy jsou do obřího zatopeného kráteru, po jehož obvodu zbyly malé ostrovy a jeden větší, který obloukovitě obepíná celý sever, východ a jih. Hodně lidí sem připlouvá s cestovkami na jeden den v rámci výletu.

souostroví Santorini

Hotely na útesech děsí alkoholiky

Kdo tu chce strávit dovolenou, neprohloupí. Santorini nabízí krásné pláže, kde lze chytat bronz, nevšední ubytování, kdy některé hotely stojí na okraji útesu, až 300 metrů nad mořem. Není moc rozumné jezdit tam s dětmi, nejsou nijak zvlášť zabezpečené. To samé platí pro ty, co se v noci vracejí domů značně zmoženi alkoholem…

místní architektura

Kdo chce poznat památky na ostrově, vydá se do ruin starověkého města. Ideálně se západem slunce, což zážitek umocní, prosvítá totiž ostrůvky na druhé straně kráteru.

ruiny starověkého města

Bílé stavby kontrastují s okolím

Nádherné fresky s výjevy z běžného života, kde jsou rybáři, mladí chlapci a flotila lodí, ukazují život na Théře před erupcí sopky a svědčí o její vysoké kulturní vyspělosti a bohatství. V Archeologickém muzeu lze obdivovat sochy, keramiku a další předměty.

freska na Santorini

Turistu uchvátí i kontrast tmavých a místy až hrozivě vypadajících sopečných útesů s čistě bílými domky či kostelíky s optimistickými modrými kupolemi.

Santorini

Santorini láká turisty už v květnu

V sezóně to na Santorini žije ve dne v noci, pro svou divokou romantiku je prý jedním z nejčastějších cílů líbánek. Někteří turisté, hlavně starší, sem jezdí již během května, kdy tu je téměř liduprázdno a přitom už teplo.

Vzduch má příjemných cca 27 stupňů. Pravda, moře ještě není úplné „kafe“, ale koupat se v něm dá. Pobřeží je asi 70 km dlouhé, dost míst se najde i mimo pláže…

domky na Santorini