Smaragdový klenot Středomoří, i tak se přezdívá Sardinii, druhému největšímu ostrovu Itálie. Turisty sem lákají krásné pláže, nedotčená příroda i svérázná kultura. A pokud zavítáte na sever do oblasti Castelsardo, nezapomeňte se vyfotografovat u Roccia dell‘ Elefante. Sloní skála, což je doslovný překlad, vás jistě zaujme.

Optický klam je velmi přesvědčivý

Jde o mohutný lávový blok, který při pohledu z jistého úhlu tvarem velmi připomíná sloní tělo. Je částečně pokrytý lišejníky a stojí hned u silnice číslo 134 vedoucí z Castelsarda do Sedini (narazíte na něj ve vzdálenosti zhruba pěti kilometrů za středověkým městečkem Castelsardo; zde je mapa). Sloní skála je prý nejfotografovanějším kamenem Sardinie, mýlí se však ten, kdo se domnívá, že jde o výtvor člověka.

Sloní skála na Sardinii

Za všechno může eroze

Původ tohoto přírodního díla je unikátní. Kdysi dávno se odlomila a skutálela do údolí část skalního komplexu Monte Casteddazzu. Zůstala tam dlouhé tisíce let, během nichž kámen zvětrával a postupně získal podobu slona s chobotem.

Sloní skála ukrývá i pohřební komoru

Lidé v době bronzové ve „slonovi“ vydlabali místnůstky, jež vyzdobili reliéfy s kresbami a symboly ze živočišné a rostlinné říše (najdete mezi nimi např. kravské rohy a býčí hlavy). Byla to hrobka, tzv. domus de janas, s pohřební komůrkou.

vchod do Sloní skály