Teroristická hrozba si vybírá svou daň nejen v destinacích, které terorismus nějakým způsobem již zasáhnul přímo, ale také v ostatních oblíbených letoviscích. Je více než jasné, že Řecko, Itálie a Španělsko budou letos doslova praskat ve všech. A co se týče Baleárských ostrovů, situace není jiná. Proto místní úřady přijímají stále více nejrůznějších opatření.

Ostrovy se mění v hromady plechu

Dovolenkáři navštěvující španělské Baleáry, skládající se z Mallorky, Menorky, Ibizy a Formentery, budou mít letos trochu jiný zážitek, než na jaký byli doposud zvyklí. Turisté totiž možná nebudou moci řídit na ostrovech vlastní ani zapůjčená vozidla. V tuto chvíli se zdá pravděpodobné, že nový zákon postihne přinejmenším Ibizu a Formenteru.

Baleáry chtějí omezit počet aut

Místní noviny tvrdí, že v hlavní sezóně není výjimkou, když je na 19kilometrovém ostrově v provozu kolem 20 000 automobilů. A vzhledem k tomu, že jsou ostrovy stále častěji cílem jednodenních pobytů v rámci výletních plaveb, ulice jsou už i tak extrémně plné. Turisty tedy čekají přesuny místními autobusy, alternativou budou vozidla oficiálních taxislužeb.

ostrov Formentera

Baleáry mají často nadbytek turistů

Radio Mallorca informovalo o tom, že v minulém týdnu během jednoho dne zaparkovalo ve městě Palma de Mallorca osm obřích výletních lodí. Ostrov tak zahltilo celkem 22 000 lidí najednou. Rekordní čísla návštěvníků si radio spojuje s přesunem části turistů z dříve velmi oblíbeného Egypta a Tuniska. Nicméně Egypt nyní slaví úspěchy alespoň v prodejích zájezdů last minute.

pohled na ostrov Formentera

Podle britských cestovních kanceláří je již v tuto chvíli zcela jasné, že Baleáry a Kanárské ostrovy letos zažijí největší vzestup množství turistů za posledních několik let. Neodradí je ani speciální eko-poplatek, který Baleáry zavedly letos v březnu. Na turisty se bude vztahovat od 1. července 2016.

dovolená na Mallorce

Pobytová taxa pomůže přírodě

Lidé bydlící v hotelech kategorie 1* až 3* budou v rámci nové daně platit cca euro denně. Turisté nocující ve 4* a 5* hotelích zaplatí cca dvě eura denně. Po devíti dnech pobytu tato taxa klesne na polovinu. Podle místních úřadů poplatky pomohou chránit přírodní zdroje ostrovů.

pláž na ostrově Formentera

Comments are closed.