Teroristická hrozba si vybírá svou daň nejen v destinacích, které terorismus nějakým způsobem již zasáhnul přímo, ale také v ostatních oblíbených letoviscích. Je více než jasné, že Řecko, Itálie a Španělsko budou letos doslova praskat ve všech. A co se týče Baleárských ostrovů, situace není jiná. Proto místní úřady přijímají stále více nejrůznějších opatření.

Ostrovy se mění v hromady plechu

Dovolenkáři navštěvující španělské Baleáry, skládající se z Mallorky, Menorky, Ibizy a Formentery, budou mít letos trochu jiný zážitek, než na jaký byli doposud zvyklí. Turisté totiž možná nebudou moci řídit na ostrovech vlastní ani zapůjčená vozidla. V tuto chvíli se zdá pravděpodobné, že nový zákon postihne přinejmenším Ibizu a Formenteru.

Baleáry chtějí omezit počet aut

Místní noviny tvrdí, že v hlavní sezóně není výjimkou, když je na 19kilometrovém ostrově v provozu kolem 20 000 automobilů. A vzhledem k tomu, že jsou ostrovy stále častěji cílem jednodenních pobytů v rámci výletních plaveb, ulice jsou už i tak extrémně plné. Turisty tedy čekají přesuny místními autobusy, alternativou budou vozidla oficiálních taxislužeb.

ostrov Formentera

Baleáry mají často nadbytek turistů

Radio Mallorca informovalo o tom, že v minulém týdnu během jednoho dne zaparkovalo ve městě Palma de Mallorca osm obřích výletních lodí. Ostrov tak zahltilo celkem 22 000 lidí najednou. Rekordní čísla návštěvníků si radio spojuje s přesunem části turistů z dříve velmi oblíbeného Egypta a Tuniska. Nicméně Egypt nyní slaví úspěchy alespoň v prodejích zájezdů last minute.

pohled na ostrov Formentera

Podle britských cestovních kanceláří je již v tuto chvíli zcela jasné, že Baleáry a Kanárské ostrovy letos zažijí největší vzestup množství turistů za posledních několik let. Neodradí je ani speciální eko-poplatek, který Baleáry zavedly letos v březnu. Na turisty se bude vztahovat od 1. července 2016.

dovolená na Mallorce

Pobytová taxa pomůže přírodě

Lidé bydlící v hotelech kategorie 1* až 3* budou v rámci nové daně platit cca euro denně. Turisté nocující ve 4* a 5* hotelích zaplatí cca dvě eura denně. Po devíti dnech pobytu tato taxa klesne na polovinu. Podle místních úřadů poplatky pomohou chránit přírodní zdroje ostrovů.

pláž na ostrově Formentera