Právě na Srí Lance je sloní sirotčinec, v němž lze navázat poměrně blízký kontakt se slony indickými. Nachází se u městečka Pinnawala, západně od města Kandy. Oficiální název zní Pinnawala Elephant Orphanage.

Zařízení funguje od roku 1975

O slony se v sirotčinci starají mahauti, což jsou v podstatě „řidiči“ slonů. Každý mahaut se svým slonem doslova vyrůstá a v optimálním případě mezi nimi může vzniknout i určité pouto, což ale není pravidlem.

Krmí a opečovávají opuštěná mláďata i dospělé slony, kteří se o sebe nemohou, případně nedokážou postarat sami. Je jich tu několik desítek, tvoří dvě velká stáda.

sloní sirotčinec

Sloní sirotčinec pečuje o slepé i beznohé

Ve většině případů se sem dostali v zuboženém stavu – nemocní nebo zranění, opuštění stádem. Jedna slonice je například beznohá, protože stoupla na nášlapnou minu, jiný slon je zase slepý.

Jestliže se sloni zotaví a okolnosti jsou příznivé, sloní sirotčinec je po čase vrací zpět do volné přírody.

Možná si budete moct sáhnout

Z připravených vyhlídkových plošin s restauracemi a kavárnami návštěvníci sledují nejen krmení slonů, ale také třeba jejich koupání nebo řádění v bahně u řeky Maha Oya.

V Pinnawala Elephant Orphanage (mapa) není dovoleno se slonů dotýkat, ačkoli to občas někteří mahauti turistům umožní. Na slonech se tu ani nejezdí, zato tu ale spatříte slony bez řetězů a v relativně přirozeném prostředí.

Sloní sirotčinec můžete navštívit během dovolené na Srí Lance, nejvýhodnější a nejaktuálnější nabídky naleznete ZDE.

sloni v Pinnawala Elephant Orphanage