Jestliže se v budoucnu vydáte na poznávací zájezd do Maroka, pravděpodobně bude na programu i návštěva opevněného města Ait Ben Haddou (neboli Aït Benhaddou). To je od roku 1987 součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Patříte-li k milovníkům světové kinematografie, budete ho znát z celé řady filmů.

pohled na Ait Ben Haddou

Stavebním materiálem je červený jíl

Ve městě Ait Ben Haddou (mapa) a jeho okolí se totiž natáčely snímky Lawrence z Arábie, Ježíš Nazaretský, Kundun, Mumie, Gladiátor, Babel či Princ z Persie: Písky času. Dokonce se opakovaně objevuje i v populárním seriálu Hra o trůny.

ulice v Ait Ben Haddou

Město se nachází v údolí Ounila v podhůří Vysokého Atlasu, v provincii Ouarzazate. Pro jeho výstavbu byly použity nepálené cihly z červeného jílu, tedy materiál typický pro tuto lokalitu.

hliněná architektura

Přestože na první pohled vypadá Ait Ben Haddou velmi staře, i ty nejstarší části pravděpodobně pocházejí ze 17. století.

ulice v Ait Ben Haddou

Časté natáčení městu velmi prospívá

V historických análech se však dočtete, že bylo založeno v roce 757 a že jeho zakladatel Ben-Haddou je pohřben za městem. Původní stavby však už – podle všeho – dávno neexistují…

turistické obchody v Ait Ben Haddou

Na rozdíl od mnoha jiných měst, které se pomalu rozpadají, je právě Ait Ben Haddou poměrně dobře zachovalé – zejména díky filmařům.

hradby v Ait Ben Haddou

Kvůli natáčení jednotlivých filmů (těch bylo více než 20) byly budovy i hradby opravovány, často také dostavovány.

náměstí v Ait Ben Haddou

Žije zde už jen několik lidí

Ait Ben Haddou, kolem kterého protéká říčka Asif Ounila, je opevněné město neboli ksar. Mimochodem – s tímto pojmem se v Maroku setkáte opakovaně…

říčka Asif Ounila

Jeho součástí jsou v tomto případě i mešity, náměstí, mlátičky obilí za hradbami, karavansaraj, dva hřbitovy (muslimský a židovský) a svatyně.

vchod do mešity

Najdeme zde však i galerii a kavárnu. Jedná se o dokonalou ukázku hliněné architektury pre-saharských oblastí Maroka.

kavárna v Ait Ben Haddou

Město je rozděleno na dvě části. Jedna je plná obchodů pro turisty a parkovacích míst, druhá je „ta hlavní“, na kopci.

obyvatelka Ait Ben Haddou s oslem

V současné době v Ait Ben Haddou žijí pouze čtyři rodiny, které se vesměs věnují turistům (prodej suvenýrů atd.), ostatní bydlí v modernějších bytech v nedaleké vesnici.

místní galerie

Do Ait Ben Haddou se lehce dostanete i sami

Naše fotografie pocházejí z května roku 2015, kdy jsme ksar Ait Ben Haddou navštívili v rámci skvělého (!) poznávacího zájezdu Velký okruh Marokem.

informační cedule v Ait Ben Haddou

Jestliže však dáte přednost dovolené v Marrakéši, můžete si tam pronajmout auto nebo si vzít levné taxi (ideálně ve více lidech) a vydat se k této historické památce po vlastní ose. Dostanete se k ní po silnici vedoucí do města Ouarzazate, které rovněž stojí za návštěvu.

opevněné město Ait Ben HaddouFoto – Richard Sacher