Orchideje svou nevšední krásou fascinují lidstvo už více než tři tisíce let, navíc naši předkové dobře znali i léčivé a další účinky této „královny květin“.

Když se v osmém století v Turecku, respektive na Blízkém východě, rozšířil islám, který věřícím zakazuje pít alkohol, hledali místní něco, čím by ho nahradili. Tak vznikl salep, horký mléčný nápoj, který sloužil k zahřátí během chladných zim, ale i k celkovému posílení organismu.

nápoj salep alias sahlab, saalab či saloop

Muži jsou po něm bujnější

Jak šel čas, přišlo se i na další příznivé vlivy – léčí dýchací problémy, průdušky, zmírňuje kašel, posiluje srdce, zastavuje průjem, slouží i jako účinné afrodiziakum!

Zjistilo se také, že jeho účinky zesiluje zázvor a skořice, a chemickým rozborem i to, že salep má vysoký obsah vápníku, fosforu, zinku, sodíku a vitaminů A, B a C. Výhodou je jednoduchá výroba, hlízy divokých orchidejí se myjí, vaří, suší a nakonec semelou.

Vznikne tím jemný prášek podobný mouce. O tom, že podporuje erekci, věděl už Jára Cimrman, který si „ordinoval“ vstavač mužský, ze kterého se také salep vyrábí

nápoj salep

Vstavač sloužil i čarodějkám

V lese začíná kvést od poloviny dubna, podle podnebí i později, přibližně do poloviny června. Do Evropy se zřejmě dostal přes Afriku z Kanárských ostrovů, u nás je chráněný a velmi vzácný. Má obvykle purpurovou barvu, dosahuje výšky až 20 cm.

Existují ale i strakaté rostliny se světlejšími a tmavšími odstíny. Nejde nezmínit, že ho dřív používaly čarodějnice pro nejrůznější lektvary lásky, ale i k věštění z hlízy.

Čerstvá rostlina podle nich podporovala erotickou a milostnou přitažlivost, uschlá znamenala zlé a nekontrolované vášně. Byla vnímána, že je pod nadvládou bohyně krásy Venuše. V Turecku používají nejvíc druhy Orchis Ophyrus a Serapias, u nás téměř neznámé.

Vstavač mužský zde roste hlavně na horách a v podhůří, spíše na Moravě (Javorníky, Jeseníky, Beskydy), v Doupovských a Krušných horách a Šluknovské pahorkatině.

nápoj salep

Můžete ho ochutnat v čajovně

Salep, který připomíná řídkou krupicovou kaši, se připraví jednoduše – tři lžičky namletého prášku nasypaného do hrnce a poté smíchaného se studeným mlékem a cukrem necháme za stálého míchání povařit. Na závěr můžeme přidat skořici nebo zázvor, podle chuti. Mnohdy bývá posypán oříšky nebo nastrouhaným kokosem.

Při koupi je nejlepší objednat přes internet originální balení z Turecka. Místně se podává i u nás, v některých čajovnách a kavárnách.

salep s oříšky

Salep je jen jedním z mnoha názvů

Správně má být decentně sladký, krémovitý, ale i mírně zrnitý. Kdo si bude chtít objednat salep v arabských zemích, musí počítat s tím, že nápoj má různé názvy. V Persii se mu říká saalab, jinde sahlep, sahlab, sachlab, sah salep, někdy saloop.

Na závěr informace pro botaniky. Salep se vyrábí především z těchto druhů orchidejí: Morio, Militaris, Ustulata, Pyramidalis, Coriophora a Longieruris.

nápoj salep