Španělsko je v kurzu, o čemž svědčí i skutečnost, že jen v prvním čtvrtletí roku 2016 tuto zemi navštívilo rekordních 12 miliónů turistů! Mnozí návštěvníci se sem rádi vracejí a ti zvědaví prozkoumávají i zapomenutější části Pyrenejského poloostrova.

Například Galícii v provincii A Coruña, která leží na opačném konci než populární pláže na Costa Brava. Přitom je rozlohou druhá největší.

pobřeží Galície

Hotel pohostí deset lidí denně zdarma

Křesťany láká Santiago de Compostela a hlavně katedrála, kde jsou uloženy ostatky svatého Jakuba. V roce 2015 se na pouť, která uctila jeho památku, vydalo 260 000 lidí!

Sv. Jakub jako první z dvanácti apoštolů podstoupil pro víru mučednickou smrt. Kat ho sťal mečem na rozkaz Heroda Agrippy I., vnuka krále, který měl vraždit novorozence, aby zabránil Kristovu narození (podle historiků je ale zabíjení neviňátek výmyslem).

katedrála ve městě Santiago de Compostela

V Santiagu de Compostela (mapa) jsou hlavně kláštery (benediktinů, dominikánů, klarisek, karmelitánů, františkánů), ale i historický hospic Hospital de los Reyes Católicos. Z toho se stal luxusní hotel, který kompenzuje své komerční zaměření dobročinností. Každé ráno vybere z davu 10 poutníků, jež pozve zdarma ke stolu.

Galície, jež je jedním ze 17 autonomních společenství Španělska, není pro svou odlehlost – nejen u nás – příliš známá, leží až u hranic s Portugalskem.

město Vigo z výšky

Dalším sousedem Galície je Atlantský oceán. U něj najdeme Vigo, největší město regionu. K hlavním památkám patří historické centrum, staré město a opevnění Castro.

město Vigo

Pobřeží Galície zdobí četná říční údolí  

Díky tomu, že krajina není prioritou turistů, zachovala si typický ráz; cestovatelé ji označují za nejúchvatnější oblast Španělska. Suchá, bezlesá náhorní plošina La Mancha ve výšce kolem 680 metrů kontrastuje s hlubokými říčními údolími na pobřeží.

náhorní plošina La Mancha

Při ústí je zaplavuje moře a jsou fenoménem této, hlavně zemědělské, oblasti. Nejvíc se tu pěstují eukalypty a borové dřevo. Jinde je ale zase krajina hornatá a zelená.

vnitrozemí Galície

Pochutnáte si na pirohu i chobotnici

Hodně místních mluví jen galičtinou, původně románským jazykem, dost podobným portugalštině. Pro toho, kdo umí španělsky, není zas takovým problémem. „Angličané“ se tady ale nechytají, tato univerzální řeč sem nedorazila.

pláž ve městě Vigo

Na své si tu přijdou gurmáni. Specialitou i lidovým pokrmem Galície je pulpo a feira, uvařená, na malé kousky nakrájená chobotnice, pokapaná olejem a posypaná paprikou.

jídlo pulpo a feira

Populární je la empanada – piroh plněný masovou či rybí směsí s cibuli, lacón con grelos – vařená vepřová nožička s čerstvými řepnými listy, servírovaná s uzenkou a bramborem, calgo gallego – silný vývar se zelím, fazolemi, brambory a klobásou.

A také vieira – symbol Cesty svatého Jakuba. Obsah lastury se naseká nadrobno, smíchá s cibulí, petrželkou a strouhankou, zapeče v troubě, pak se na ni zpět poklade.

Galície

Adrenalinové oslavy se tradují od středověku

Úplnou raritou, kterou lze v létě zhlédnout v různých městech Galície, je krocení divokých koní. Začíná brzo ráno konzumací česnekové polévky; tradice oficiálně pochází z patnáctého století a je založena na konfrontaci zvířete a člověka.

krocení divokých koní v Galícii

Hlavně mladíci se vydávají do hor s cílem najít divoké koně, kterých tu žije stále ještě dost, přivést je do své vesnice a jako důkaz vítězství odříznout část hřívy a ohonu.

stříhání koňského ohonu

Říká se jim aloitadores a pracují ve dvojici, on divoký kůň není ovce. Podle některých pramenů sahá tento druh oslav až do pravěku, určitě ho znali staří Římané, popisuje je známý historik Strabón. Jinak trvají tři dny a začínají obvykle první týden v červenci.

Jde o velkou událost, patří k ní neodmyslitelně popíjení výtečného vína přihlížejícími, „závodníci“ si ho dají až po splněném úkolu. Každopádně jde o nezapomenutelný zážitek.

krocení divokých koní