Malinký ostrov Sveti Stefan v Černé Hoře, spojený s pobřežím jen úzkým pásem pevniny, se stal oázou slavných osobností, jezdí sem už od konce padesátých let.

Jména vzbuzují úctu – Sophia Loren a Carlo Ponti, Sylvester Stallone, Monica Vitti, Marilyn Monroe, Ingemar Stenmark, Claudia Schiffer, Kirk Douglas, Sharon Stone, Jonathan Miller, Niki Lauda, ale ani mnozí králové a princové neodolali kouzlu tohoto místa.

Vesnici pojmenovali podle kostela

Původně šlo o středověkou rybářskou vesnici, v roce 1442 se v ní usadil kmen Paštrovićů a strategicky výhodné místo s jediným přístupem vylepšil hradbami s četnými střílnami.

Místo by bylo pro nepřítele těžkým oříškem, na druhé straně se mu ovšem mohlo postavit jen málo obránců. Stálo zde totiž pouze dvanáct domů, rodina až zas tak početná nebyla. Dominantou se stal kostel svatého Štěpána, po kterém nese jméno celá lokalita.

Ve středu stálo náměstí, Pjaca, kde se 400 let konaly sněmy a také tam rozhodoval soud. Ten se nazýval „bankada“ a poslední rozsudek vynesl v roce 1929.

Sveti Stefan v Černé Hoře

Zánik odvrátila skupina umělců

Postupně počet domků stoupal až na sto, každý obývali tak čtyři lidé. Přízemí sloužilo jako skladiště pro potraviny, zejména ceněný olivový olej, ale i pršut, sušenou šunku. V jejich okolí jsou úzké dlážděné klikaté uličky, i dnes dýchají atmosférou starých časů.

Později se místní museli potýkat s potížemi. Rod vymíral, pěstování oliv a rybolov už nevynášely, zůstali tu hlavně staří lidé. V roce 1912 měl Sveti Stefan pouhých 150 obyvatel.

Hodně domů bylo opuštěných, v dezolátním stavu. Možná by osada zanikla, nebýt toho, že skupina umělců z Černé Hory dostala v roce 1950 nápad proměnit Sveti Stefan v uměleckou kolonii. Vláda, která si konečně uvědomila turistický potenciál místa, ideu zavrhla.

Místo toho nechala Sveti Stefan (mapa) přestavět na přepychové hotelové městečko, ovšem pod dohledem památkářů. Ti kladli velký důraz na zachování původních exteriérů.

V současnosti zde přespávají hlavně boháči

Záměrem bylo vrátit tomuto území autenticitu malé rybářské obce a obnovit krásu historických objektů. Dnes tu najdeme osmdesát domků se zahrádkami, slouží jako luxusní apartmány pro náročnou klientelu s romantickou duší, zkrátka těm, co si chtějí užít klid v čarokrásném prostředí.

Všechny apartmány poskytují naprosté soukromí a velmi vysoký komfort, některé mají dokonce vlastní přístup k moři. Samozřejmostí je bazén, uvnitř pak malá nádvoříčka na odpočinek.

Válka v Jugoslávii v devadesátých letech se neblaze podepsala i zde, některé domy byly poškozeny a hlavně lidé – z obavy o bezpečnost – přestali do Černé Hory jezdit. Sveti Stefan opět upadl v zapomnění a chátral do roku 2007, kdy ho získala společnost Aman Resorts.

Pět let ho nákladně revitalizovala, aby mu vrátila lesk a slávu. Dnes nabízí ubytování v 50 apartmánech, komfortu a věhlasu odpovídá samozřejmě cena – od 750 až do 3 000 eur za noc.

rezort Sveti Stefan

Sveti Stefan vábí také gastronomií

V sezóně je těm, co zde nemají ubytování, umožněn vstup za poplatek, mimo ni je přístup uzamčen. Hosté si pochvalují i národní jídla, hlavně z ryb a jehněčího, vepřového i hovězího mletého masa. Nechybějí ani typické pokrmy – čevapčiči, ražniči a pljeskavica.

Specialitou je njegušský vepřový steak, plněný sýrem a šunkou, saláty z mořských ryb, pršut, tradiční polévkou je kyselá jehněčí. Sveti Stefan je prostě ráj (nejen) pro labužníky!

místní pláž